2021 yılı HIMSS EMRAM ödülleri sahiplerini buldu

Üç gün boyunca Bakanlıklar düzeyinde uluslararası iş görüşmelerine ev sahipliği yapan HIMSS Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı, son gününde dijitalleşmesi başarı ile ödüle layık görülen Kamu hastanelerinin ödül törenine ev sahipliği yaptı. Türkiye’de hastanelerin dijitalleşmesinde gösterdikleri başarı ile bu yıl ödüle hak kazanan Kamu hastaneleri HIMSS + Eurasia’da düzenlenen törenle ödüllerini aldı. Dijitalleşme süreçlerinde başarı elde ederek 2021 yılında HIMSS EMRAM seviye 6 ve 7 validasyonunu tamamlayıp ödül almaya hak kazanan hastanelere T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Tolunay, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Dr. M. Mahir Ülgü ve TTO Yöneticisi HIMSS Türkiye Analitik Direktörü Dr. İlker Köse tarafından ödülleri verildi. Türkiye, geçtiğimiz yıl ödülünü alan İzmir Ödemiş Devlet Hastanesi’ne bu yıl ödüllerini alan Isparta Şehir Hastanesi, İstanbul Bahçelievler Devlet Hastanesi, İzmir Tire Devlet Hastanesi, Yozgat Şehir Hastanesi, Düzce Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve Sakarya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin katılması ile birlikte 7 adet seviye 7 ve 80 adet seviye 6 hastanesi ile bu yıl da Avrupa liderliği koltuğunu korudu.

T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci kapanışı konuşmasını “Sağlığın geleceğini yönetmek” başlıklı sunumu ile yaptı
T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, HIMSS + Eurasia’nın kapanışında sağlığın geleceğini yönetmek başlıklı bir sunum yaptı. Biyoterapi ve genetik gibi yenilikçi tedaviler, yapay zeka ve big data ile koruyucu sağlığı kapsayan dijital sağlık, Covid 19 gibi bulaşıcı hastalıklar ve nükleer radyolojik biyolojik ve kimyasal tehditler gibi konuların bugünün odak noktaları olduğuna dikkat çeken Birinci, bu yeni kurguda Türkiye’nin sağlık sisteminde dikey büyüme alanı olarak kurgulanan kalkınma sürecini yaşaması gerektiğine değindi. Beşeri sermaye, sürdürülebilirlik, sağlık okur yazarlığı ve teknoloji alanında gelişmelerle birlikte tüm paydaşların dahil edildiği bir inovasyon sürecinin önemine dikkat çeken Birinci, hastaneleri ileride “sağlık hizmetlerinde artan maliyetler”, “sağlık hizmet talep artışı” ve “değişen sosyal değerler ve mobilite”nin getirdiği değişim süreçlerinin beklediğini kaydetti.