Abbott ile FreeStyle Libre Dijital Sağlık Çözümleri

Günümüzde milyonlarca insanı etkilemekte olan diyabet, ülkemiz için de ciddi ve önemli bir kronik hastalık olarak öne çıkmaktadır. Diyabetin erken teşhisi ve etkili tedavisi, özellikle şeker seviyelerinin sürekli takip edilip kontrol altında tutulması, komplikasyon görülme oranlarını azaltarak; komplikasyonların neden olduğu maliyetleri sınırlamaya ve diyabetlilerin yaşam kalitesinin iyileştirilmesine olanak sağlar. Diyabet yönetiminde şekerin kontrol altında tutulması açısından etkin şeker takibi çok önemlidir. Günümüzde diyabetliler, çoğunlukla sadece anlık şeker sonuçlarını gösteren parmak delme yöntemiyle şekerlerini kontrol etmektedirler. Ancak parmak delerek yapılan şeker ölçümünde yaşanan zorluklar gerekenden daha az ölçüm yapılmasına ve diyabet yönetiminin istenilen düzeyde gerçekleşememesine sebep olmaktadır. Ayrıca parmak delerek sadece anlık şeker değerleri görüldüğü için gün içerisinde gerçekleştirilen aktivitelere ya da beslenme düzenine göre şekerin nasıl bir trendde ilerlediği ve değişkenlik gösterdiği gözlemlenemez.

14 günlük sensör teknolojisi, FreeStyle LibreLink mobil uygulaması ve LibreView veri yönetimi altyapısı ile FreeStyle Libre, parmak delmeye gerek kalmadan, şeker ölçüm ihtiyacının karşılanmasında yenilikçi ve pek çok ihtiyacı bir arada karşılayan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

FreeStyle Libre sensörü 14 gün süresince, her dakika ölçüm yapar, her 15 dakikada bir ölçüm sonuçlarını kaydeder. 8 saatlik periyotlarda okuyucunun ya da mobil uygulamanın sensörün üzerine yaklaştırılması yeterlidir. Her ölçüm sonucu ile o andaki şeker değeri, son 8 saatlik şeker değerlerinin trendi ve şekerin gidiş yönünü gösteren trend okları görülür. Okuyucu son 90 günlük ölçüm kayıtlarını hafızasında saklayabilmektedir. Sensörler günlük hayatta, spor yaparken, gece uykuda, yüzerken, duşta, her türlü yaşam koşullarında rahatlıkla kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

FreeStyle Libre sisteminin uygulanmasının ve kullanımının kolaylığı sayesinde, hastalardan alınan verilerde kayıp yaşanmadan, tam bir glisemik resmi görmek mümkün olabilmektedir. Gerçek kullanıcılardan alınan verilerin değerlendirildiği bir çalışmada, sensör kullananların, günde ortalama 16 kez şeker ölçümü yaptığı görülmüştür. Sık ölçüm ve kontrol sonucu, HbA1c seviyesinde %8.0’den %6.7’ye düşüş, hipoglisemide geçen sürede %49 azalma gözlenmiştir. Hiperglisemide geçen süre günde 10.5 saatten, 5.9 saate gerilemiş ve hedef aralıkta (70-180 mg/dL) geçirilen süre günde 12.0 saatten 16.8 saate çıkmıştır.

FreeStyle Libre Dijital Sağlık Çözümleri ile diyabetlilerin yaşamını kolaylaştırmaya devam etmekte ve hem sağlık profesyonelleri, hem diyabetliler hem de yakınları için entegre bir diyabet yönetim sistemi sunmaktadır. LibreView adlı bulut tabanlı ve güvenilir bir veri yönetim sistemi, FreeStyle Libre okuyucu ve FreeStyle LibreLink mobil uygulaması ile uyumlu çalışabilmektedir. LibreView ile FreeStyle Libre okuyucusundan detaylı glikoz raporları kolayca sisteme yüklenebilir ve tek bir sistemde depolanabilir. Ayrıca diyabetli kişi FreeStyle LibreLink mobil uygulamasını kullanıyorsa her ölçüm sonucu raporlar LibreView’a ilave herhangi bir işlem gerekmeden otomatik olarak yansır. Böylece kağıtlarla karışık ve düzensiz şeker verilerinin analiz edilmesi dönemi bitmiş oluyor. FreeStyle Libre dijital sağlık çözümleri ile kullanıcılar diledikleri yerden ister okuyucularından veriyi sisteme uzaktan yükleyebilir, isterlerse mobil uygulamalarından otomatik aktarabilirler. Sağlık profesyonelleri internet bağlantısı olan herhangi bir yerden diyabetli hastalarının sonuçlarını ve raporlarını kolayca takip edebilir. Sağlık profesyonellerinin elinde artık hastalarıyla alakalı tüm detaylı veriler ve raporlar kolayca bulunur ve tek sistem üzerinde tüm hastalarının verisine erişebilirler. Sağlık profesyonelleri LibreView üzerinden hastalarıyla ilgili diğer meslektaşlarının da yorumlarını alarak onların görüşleriyle de beslenerek daha etkin tedavi sürecine geçerler.

FreeStyle Libre sensörleri ile şeker ölçümü yapabilmek için dizayn edilmiş FreeStyle LibreLink mobil uygulaması, IOS veya Android de mobil uygulama ile uyumlu olan cihazlara ücretsiz olarak yüklenebilmektedir. Böylece FreeStyle Libre sensörü, uygulama ile okutularak, şeker değerleri takip edilebilmektedir. Dilerseniz mobil uygulama yanında okuyucuyu da kullanmaya devam edebilirsiniz.

Çok yakında Türkiye’de de hayata geçirilecek olan LibreLinkUp mobil uygulaması ise, diyabetlilerin anlık ölçüm sonuçlarını aileleriyle ya da sevdikleriyle paylaşmalarına imkan verir. Böylece diyabetli kişinin sevdikleri tarafından kolayca yakından takip edilebilmeleri sağlanır.

Günümüzde teknolojinin geldiği noktayı düşündüğümüzde, sık kontrol ve düzenli takip gerektiren diyabet hastalığı özelinde geliştirilen bu tip mobil uygulamalar ve dijital ortamlarda oluşturulan çözümler büyük önem arz etmektedir. Böylece diyabetli yetişkinler ve çocuklar, zorlanmadan, acı çekmeden ve gerektiği kadar ölçüm yaparak ve bu ölçüm sonuçlarını rahatlıkla paylaşarak ve hekimleriyle analiz ederek diyabetlerini daha etkili yönetebilmekte, diyabetin yol açabileceği komplikasyonları engelleyebilmektedir.

https://www.abbott.com

30 Ekim – 1 Kasım 2019 tarihleri arasında, İstanbul Pullman Hotel’de yapılacak HIMSS’19 Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı’nda Abbott standına sizleri de bekleriz!