Akıllı yaşam konseptine entegre sistemlere odaklanmak gerekiyor

HIMSS’18 Eurasia’da konuşan Boğaziçi Üniversitesi Inovita T& ISEK Koordinatörü Prof. Dr. Cengizhan Öztürk, akıllı yaşam konseptine entegre sistemlere odaklanmak gerektiğini ifade etti.


Türkiye’de genel olarak bilişimi güçlü ve insan yapısı açısından da önemli bir potansiyelimiz var. Sağlıkta bilişim de iyi gidiyor. Bunda Kamunun belirli politikaları oldukça teşvik edici… Kamu bu konuyu kendi önceliklerine göre çok iyi kullanıyor. Ama yeterince kaynak ayırdığımızı düşünmüyorum. Daha büyük ölçekte odaklanmış, daha büyük firmalara ve hedeflere ihtiyacımız var. Bu yılki kongre yurtdışına açılma odaklı. Genel itibari ile konu ve konuşmacıları çok iyi buldum. Sektörden gelenler potansiyelin bir kısmını gösteriyor. Zamanla daha iyi organize olarak katılımcı sayısı artacak ve yurtdışına açılıcı odaklarla ilerleyebileceğimizi düşünüyorum.

Sadece bölgesel değil global ölçekte de kendimize özgü çözümler geliştirmeliyiz. Büyüyen Kamu odaklı ve sürdürülebilir olmayan bir sistemin ne bize ne de bir başkasına faydası olur. Daha çok merkeziyetten uzak, hastanelerden uzak, sağlıklı yaşama odaklı, alternatif ödeme sisteminden gelir getirebilen ve genelde de sağlık sistemindeki maliyeti azaltan bilişim çözümlerine ihtiyaç var. Nesnelerin interneti gibi, akıllı ev, şehir, işyeri gibi akıllı yaşamla entegre sistemlere odaklanmamız gerekiyor. Kronik hastalıklara artık hastanede bakmayacağız. Bunları mümkün olduğu kadar insanlar bulundukları yerde, kendileri verilerini kontrol ederek takip edecekler. Ancak bu şekilde tasarruf edebilir ve kamuya da ancak bu şekilde faturasını verebiliriz. Öbür türlü artan sağlık sisteminin içindeki bir bilişim kaçağı önleme ve biraz da giderleri azaltmaya yönelik oluyor. Ama büyük merkezi sistemlerin genel, ayakta tutucu masrafları tüm gelişmekte olan ülkelerde sağlık sisteminin ekonomisini zorluyor. O açıdan odaklanmamızın önümüzdeki senelerde bu yöne olması gerektiğini düşünüyorum. Daha çok sigorta şirketlerini burada görmek, uluslar arası sağlık sigorta şirketlerini burada görmek, akıllı şehirlere odaklanan merkezi yöneticileri burada görmek doğru yönde atılacak adımlar olur. Merkezi hükümetlerin bu konuda yaklaşımları genelde daha çok kendi odaklarına göre oluyor.

Bu organizasyonu yapan ekibi her zaman takdir ediyorum. Lojistik olarak, uzaktan takip olarak, konumlandırma olarak bir sıkıntı göremedim. Önemli olan tüm paydaşların bu kongreyi benimsemesi ve katılması… Türkiye’de başarılı bir kongrenin benzerleri ortaya çıkıyor. Öyle olunca zamanımızı, ekibimizi ve projemizi dağıtıyoruz. Bir miktar daha kapsamlı, sağlık zirveleri gibi birbirine entegre konuyu biraraya getiren pek çok sivil toplum kuruluşunun katkı verdiği etkinliklere doğru yönelmemiz gerekiyor. Bu konuda da sizin grubunun öncülük edebilir.