COVID-19 Sonrası İlk Büyük Uluslararası Buluşma…

COVID-19 salgını tüm ülkelerin bakış açısını değiştirerek pandemi sonrası yeni normallerin yaşanacağı bir süreci başlatıyor. Küresel sağlık yaklaşımlarından ulusal sağlık sistemlerine kadar teknolojinin ve dijitalleşmenin had safhada kullanılacağı bu yeni gelecekte Coronavirüs pandemisi sonrası sağlık dünyasını neler bekliyor?

HIMSS’20 Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Kongresi ve Fuarı, 26-28 Ekim 2020 tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak. Ulusal ve uluslararası konuşmacılarla nitelikli toplantılara sahne olacak HIMSS’20 Eurasia Konferansı, HIMSS standartları ve dijital hastanecilik odağında COVID-19 sonrası Dünya’da sağlığın geleceğinin ele alınacağı önemli sunum ve oturumlara ev sahipliği yapacak.

Türkiye 187 dijital hastanesi ile Avrupa’ya açık ara fark atıyor!
Türkiye’nin Coronavirüs pandemisi ile mücadelede gösterdiği başarılı performansta sağlıkta dijitalleşme başarısının payı büyük! Sağlık Bakanlığı ve HIMSS ile 2013 yılında yapılan mutabakat anlaşmasının ardından Türkiye’deki Kamu hastanelerinin uluslararası ölçekte kabul edilen HIMSS EMRAM standartları çerçevesinde dijitalleşmesi sağlık sisteminin güçlenmesinde hayli etkili oldu. Yeni teknoloji cihazlar da kullanarak dijitalleşen 187 hastanesi ile Türkiye dijitalleşmede Avrupa ile arasına açık ara fark atıyor. Türkiye sağlıktaki bu başarısı ile bulunduğu coğrafya için sağlık bilişim üssü konumunu pekiştirerek pandemi sonrasında bu ülkelerle bağlarını daha da güçlendireceğini gösterdi.

O-EMRAM ve EMRAM seviye 6 ve 7 hastanelerinin güncel listesine https://dijitalhastane.saglik.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

HIMSS Eurasia için Ne Dediler?
T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci: “Güçlü Bir Ekosistem Oluşturduk”

Sağlık Bakanlığı’nın hastaya daha iyi ve kaliteli hizmet sunan ve aynı zamanda sağlık çalışanlarının işlerini kolaylaştıran ‘Kağıtsız Hastaneler’ konusundaki kararlı adımlarının tüm sağlık kuruluşları için motivasyon kaynağı olduğunu söyleyen T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Türkiye’nin, sağlıkta dijitalleşme konusunda kat ettiği mesafe ile gelişmiş birçok Batı ülkeleri arasından sıyrılarak Avrupa lideri olmayı başardığını söyledi.
Bu dijital dönüşüm yarışına üniversite hastaneleri ve özel hastaneleri de davet eden Birinci, yakın gelecekte yapay zeka ve dijital teknolojilerin hayata girmesiyle pek çok geleneksel uygulamanın tarih olacağını, hastane merkezli sağlık hizmet sunumunun yerini hasta merkezli sağlık hizmet sunumuna bırakacağını ifade etti.

HIMSS Başkan ve CEO’su Harold F. Wolf III: “Türkiye Avrupa Düzeyinde Erişilmez Bir Noktaya Geldi”

Türkiye ile olağanüstü bir işbirliği kurulduğunu söyleyen HIMSS Başkan ve CEO’su Harold F. Wolf III Türkiye’nin sağlıkta dijitalleşme alandaki politikaları sayesinde elde ettiği dijitalleşme başarısı ile Avrupa düzeyinde erişilmez bir noktaya geldiğini ifade etti. Türkiye’nin sağlıkta gösterdiği performansın diğer ülkeler arasında hızla sıyrılmasına olanak sağladığını ifade eden Harold F. Wolf III, bu başarının Türkiye’ye bölge coğrafyada güçlü bir konum sağladığını söyledi.

X
X