Dijitalleşme ile birlikte hizmet kalitesi artıyor

HIMSS Seviye 7 belgesini alan Türkiye’nin ilk hastanesi olarak adını hem ulusal hem de uluslar arası alanda duyuran İzmir Tire Devlet Hastanesi’nin Başhekimi Op. Dr. Fatih Hayali, dijitalleşme ile birlikte hastanelerinde sağlık hizmet kalitesini ve hasta güvenliğini artırdıklarını söyledi.

Hastanelerinin Türkiye’de ilk Avrupa’da ise 4. Hastane olarak HIMSS EMRAM seviye 7 belgesini almasından dolayı gurur duyduklarını belirten İzmir Tire Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Fatih Hayali, hastanenin dijitalleşme süreci ile ilgili bilgi vererek “HIMSS’in standartlarını karşılama sürecinde hastanemiz yaklaşık 2 yıl boyunca donanım ve yazılım eğitimi ile bilgi güvenliği revizyonu geçirdi. Sağlık hizmetlerinin tamamının dijital olarak, yani kağıtsız bir şekilde yapılması sağlandı. Yöneticisinden en uç sağlık personeline kadar herkes yaptıkları iş doğrultusunda yetkilendirildi ve eğitildi” şeklinde konuştu.

Dijitalleşme ile birlikte hasta ile ilgili verilerin kaybı olmadan lüzumu halinde anlık veri paylaşımı ile sağlık hizmet kalitesini ve hasta güvenliğini artırmayı hedeflediklerini ifade eden Dr. Hayali, “Hastanemizde kullanılan hekim hemşire laborant gibi dijital veri girişi yapan herkesin girdiği bilgi birbirleri ile entegre ve tekrar ulaşılabilir durumdadır. Hastadan alınan ıslak imzalı onam belgeleri dışında her bilgi dijital ortamdadır. Tüm sistem hastane içerisindeki teşhis ve tedavi süreçleri ile operasyonel ve lojistik süreçlerde, hasta güvenliği ve sağlık hizmet kalitesini en üst düzeyde tutacak şekilde birlikte ve entegre şekilde kullanılmalarını sağlıyor” dedi.

Dijitalleşme ile zaman ve hizmet kalitesinin yanında mali kazanımlar da sağlandığına değinen Dr. Hayali, “Tüm tetkiklerin ekranda erişilebilir olması hekimin tanı, konsültasyon, tetkik süresini kısaltıyor. Yine tüm hasta arşivinin dijital olması veri kaybını azaltıyor ve faturalandırma süresini kısaltıyor. Kapalı döngü ilaç ve malzeme yönetim sistemi ile ilaç ve malzeme kaçağı en aza indiriliyor. Ayrıca hemşire bakım sistemlerindeki karar destek ve uyarı sistemleri ile hastaya verilen hizmet kalitesi daha iyi seviyelere geldi” diye konuştu.

* HIMSS Eurasia Perspektif bülteninden…
HIMSS Eurasia Perspektif Bülteni

HIMSS Eurasia Perspektif Bülteni