“Dijitalleşme sürecinde yolumuzu açan Sağlık Bakanlığı oldu”

Ankara Şehir Hastanesi Başhekimi Aziz Ahmet Sürel, seviye 6 ve seviye 7 hastane olmanın süreçlerini HIMSS Bölge Direkötörü John Rayner’a anlattı. Sürel, seviye 6’dan seviye 7’ye giden yolculukta Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın öncülüğünü şu sözleriyle ifade etti: ”Bu başarımızın önderi sağlık bakanlığımız ve özellikle de Sağlık Bakan Yardımcımız Sayın Dr. Şuayip Birinci ve Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürümüz Sayın Dr. Mahir Ülgü. Bazen hikayeler tabandan başlıyor. Önce insanlar bir şeyi başarıyor sonra devlet onların arkasından gidiyor. Ama bu hikâyede bizim önümüzü açan kendi Sağlık Bakanlığımız oldu.” Ayrıca HIMSS Analitiğin desteklerine de teşekkürlerini iletirken, Ankara Şehir Hastanesi’nin Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük hastanesi olduğuna da vurgu yaptı.

John Rayner: Yozgat Şehir Hastanesi’nden Dr. Aziz Ahmet ile birlikte HIMSS Avrasya’dayım. Yozgat Şehir Hastanesinin seviye 7 hastane olduğunu tasdiklemek istiyoruz. Yıl içerisinde, 6. seviyeden 7. seviyeye kadar inanılmaz bir yolculuk var. Dr. Aziz’den bu yolculuğu şimdi tarif etmesini isteyeceğim.

Aziz Ahmet Sürel: Teşekkür ediyorum. Öncelikle bu seviye 6 süreci ve seviye 6’dan sonra seviye 7’ye olan yolculuğumuzda gece gündüz hafta sonu hafta içi demeden hem HIMSS Türkiye temsilciliği hem de kendileri bize 7 gün 24 saat destek verdiler. Ve bu desteklerle kendilerinin bize aktardığı birikim ve heyecanla bugüne geldik. İnşallah şimdi yeni görev yaptığım Ankara Şehir Hastanesi’nde de bu yolculuğu hep beraber tekrarlamak istiyoruz.

John Rayner: Üç şey var, başarı açısından gerçekten önemli. Ve tüm dünyada bu üç şeyi görüyorum. Bunlardan biri de liderlik ve Türkiye’de kendisi gibi insanlarda değil, aynı zamanda Türk Bakanlığından da fenomenal bir liderlik var. İkincisi, kaynakları para olarak doğru olan şeye harcama yeteneğidir. Üçüncüsünün klinik liderlik olduğu söylenir. Klinik liderlik, klinik angajman özellikle hastaneyi seviye 6’dan 7’ye taşımak için çok önemlidir.

Aziz Ahmet Sürel: Katılıyorum. Aynen dediğiniz süreçleri biz de kendi tecrübemizle sizinle beraber yaşadık. Ancak şuna da inanıyorum. Ülkemize özel düşündüğümüzde seviye 6 ve 7 olan, bu yolculuğu başaran hastanelerimizin sayısı arttıkça diğer hastanelerimizin de hem bu konuda yola çıkma bir şeyleri başarma özgüveni artacaktır hem de bu işler yayıldıkça yerli üretilen teknolojiler yaygınlaşan ucuzlayan teknolojik altyapı sayesinde ikinci basamak dediğimiz bu mali tarafını da daha rahat göze alıp yol kat edebileceklerdir bizim kurumlarımız. Bizim klinik liderlikte de ana amacımız, yerel değil uluslararası kabul edilmiş klinik doğruları kurumlarımızda uygulayıp, uluslararası olarak kabul edilmiş standartlarda insanımıza ve bütün dünya hastalarına hizmet verdiğimizi bu yolla belgelemek.

John Rayner: Bence tüm dünya bu ülkede olan bazı harika şeylerin farkında. Sonra Türkiye’de daha fazla seviye 6 hastane olduğunu düşünüyorum, Kuzey Amerika’nın tersine. Bu harika bir hikaye. Bu programa henüz başlamayan yeni doktor veya hastane müdürünü denetlemeniz için bazı tavsiyelerde bulunmak zorunda olsaydınız, onlara ne söylerdiniz?

Aziz Ahmet Sürel: Öncelikle sizin de övgü ile bahsettiğiniz gibi, teşekkür ediyorum, bu başarımızın önderi sağlık bakanlığımız ve özellikle de sağlık bakan yardımcımız sayın Dr. Şuayip Birinci ve Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürümüz sayın Dr. Mahir Ülgü. Bazen hikayeler tabandan başlıyor. Önce insanlar bir şeyi başarıyor sonra devlet onların arkasından gidiyor. Ama bu hikayede bizim önümüzü açan kendi Sağlık Bakanlığımız oldu. Sağlık Bakanlığımızın yol göstermesi ile bu yola girdik. Daha sonra önce Tire Devlet Hastanesi, sonra Yozgat Şehir Hastanesi parçası olmaktan keyif duyduğum dün Ödemiş Devlet Hastanesi Seviye 7 olma başarısını da gösterdi. Biz ilk yola çıktığımızda bize çok uzak bir mesafeydi. Çok uzun, zor başarılması imkansıza yakın bir süreç gibi geliyordu. Ama çevremizdeki kişiler bunu başardıkça sizler bu noktada bize destek verip bizi şevklendirdikçe bizde bu yolu çok rahat yürüdük. Bence bu başarının altında birinci sebep evet sağlık bakanlığımız ikincisi bizim insanımızın doktorumuzun bu süreçlere yatkınlığı ve ilgisi ama bununla eşdeğer olarak da sizlerin hem Türkiye temsilciliği, Medipol Üniversitesi ve Dr. İlker Köse aracılığı ile hem de sizin ekibiniz ile beraber bizzat sahada bulunarak ki Türkiye’nin en ücra köşesine kadar gittiniz üşenmediğinizi, gezdiğinizi biliyorum, sizin sahada verdiğiniz desteklerle bu başarıldı. Sizin de payınız burada çok büyük ve ümidim o ki bugün takdir ettiğimiz rakamların çok daha üstüne çıkan bir Türkiye’yi önümüzdeki yıl konuşuruz. Ve bu yolculuğu yapmakta önemli rol tutan daha çok klinik liderler, kurum liderleri yetiştiririz. Daha HBSY’lerimiz daha iyi yazılımlarımız ve teknolojik donanımlarımız olur. Ve Seviye 6’ya Seviye 7’ye ulaşmak bizden sonraki süreçlerde çok daha kolay olur diye ümit ediyorum. Ve destekleriniz için teşekkür ediyorum tekrar.

John Rayner: Tamam. Bu oldukça şekilleniyor ve birçok farklı ülkede bu soruyu sorabilirim ve bence bunlar oldukça coğrafyaya özgü cevaplar. Bu zor bir soru. Cevaplamakta zorlanıyorsanız, lütfen bana söyleyin. Soru, faydalar ve değer ile ilgili. Faydaları ve değerleri hasta düzeyinde, klinisyen düzeyinde ve hastane düzeyinde uygulayabiliriz. Hepimiz elektronik hasta kayıtlarını kullanmanın yararlarını anlıyoruz. Sizce özellikle 6. aşama organizasyon olmanın ve nihayetinde 7. aşama organizasyon olmanın değeri nedir? 2 soru.

Aziz Ahmet Sürel: Evet zor bir soru. Ama bence kısa cümleler içine sığdırması zor bunu daha ziyade. Seviye 6’da daha çok bütün hastanelerde oluşan verilerimize hükmetmeyi ve o verileri ihtiyacımıza göre veri havuzundan tekrar çağırabilmeyi ve hastane sahasına daha çok hakim olmayı öğreniyoruz. Yani hastalarımız daha güvenli şartlarda hizmet alıyorlar. Hekimlerimiz ve hemşirelerimiz daha güvenli şartlarda hizmet veriyorlar. Hekimi bir hata yapmaktan alıkoyan, önleyen, ona yardımcı olan, hastanın da herhangi bir hatalı tedavi sürecine maruz kalmasını önleyen yani hasta ve çalışan güvenliğini artıran ve veri havuzumuzu daha işlevsel hale getiren bir kurguya kavuştuk seviye 6 sonrası. Seviye 7’de ise bu işlevsel veri havuzunu. Hastaneyi kurumu yönetmek ve yarını planlamak adına kullanabilmeyi öğrendik ve analitik yeteneklerimizi geliştirmeye çalıştık. Bilginiz gibi bu bizim için biraz zor oldu. O noktada sizden çok faydalandık. Ama hayalim benim şu, kendi verileri ile kendi geleceğini planlayabilen ve yönetebilen bir hastane. Ankara Şehir hastanesi ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük hastanesi 3.700’den fazla yatan hastası var. Günlük yaklaşık 20 bin poliklinik hizmeti vermeyi öngörüyoruz. Şu anda 16 bin civarında. Tamamlandığında 20 bin’in üstünde olacak polikliniğimiz. Ve bu ülke gerçekleriyle örtüşebilecek büyüklükte bir hastanesi verisini ifade ediyor. Dolayısı ile yeni çalıştığım Ankara Şehir Hastanesinde seviye 6 ve inşallah yarın seviye 7’nin gerekliliklerini uygun şekilde yerine getirirsek sadece Ankara Şehir Hastanesinde alacağımız bir veri kesiti dahi hem hastanemizin hem de ülkemizin sağlık geleceği açısından yol gösterici ve aydınlatıcı olacağı kanaatindeyim.