Elena Sini: “Dijital hastanelerin yetenekleri geliştirilmeli”

İtalyan Hükümeti yüksek enfeksiyon alanlarının tespit edilmesine yardımcı olmak amacıyla Bluetooth ile kullanıcının uyarılacağı COVID-19 mobil aplikasyonu ile kişi izleme sağlık uygulamasını devreye alacak.

Humanitas Research Hospital Bilişim Kurulu Başkanı Elena Sini:
“Devam eden COVID-19 tehdidine karşı dijital hastanelerin yetenekleri daha fazla geliştirilmeli”

İtalya’da COVID-19 salgınının Lombardiya Bölgesinde başladığına işaret eden Humanitas Research Hospital Bilişim Kurulu Başkanı Elena Sini, 20 Şubat’ta 30 yaşlarında sağlıklı görünen bir hastanın Codogno Hastanesi’ndeki (Lombardiya) yoğun bakım ünitesine kabul edildiğini ve hastanın yeni bir koronavirüs olan SARS-CoV-2 için testinin pozitif çıktığını söyledi. Bu süreci takip eden 24 saat içinde Lombardiya sağlık sistemi ve devlet dairelerinin teyakkuza geçtiğini belirten Sini, büyüklüğü bilinmeyen bir kümenin mevcut ve ilave yayılmanın muhtemel olduğunun fark edildiğini kaydetti.
Lombardiya’da kriz öncesi yoğun bakım kapasitesinin toplam 74 hastanede yaklaşık 720 yatak olduğunu ve bu sayının toplam hastane yataklarının yüzde 2,9’luk kısmı olduğunu açıklayan Sini, bu yoğun bakım ünitelerinin kış aylarında genellikle yüzde 85 ila yüzde 90 doluluk oranı olduğunu belirtti.
21 Şubat’ta Lombardiya ile ilgili Hükümet ve yerel sağlık otoriteleri tarafından salgına müdahaleye yol açacak acil bir görev gücü oluşturulduğunu söyleyen Sini, yükselen yoğun bakım ihtiyacına yönelik kapasiteyi artırmak ve koruyucu önlemleri artırmak olmak üzere iki önemli karar alındığını ifade etti.
İkincil bulaşmanın olabileceği ve sağlık otoritelerinin oluşturduğu sınırlama önlemleriyle bile, muhtemelen yüzlerce veya binlerce kişide birçok yeni COVID-19 vakasının meydana gelebileceği olasılığı dikkate alınarak hastaların uzmanlıkları enfeksiyon ve solunum yetmezliği olan 15 ilk müdahale merkezinde gruplandığını belirten Sini, bulaşma riskini en aza indirmek için bu hastanelerde, bazı tedbirler almalarının istendiğini belirtti.
Bölgesel sağlık otoritelerinin derhal müdahalesine rağmen yoğun bakım ünitelerine kabul edilmesi gereken hastalarda büyük artışlar olduğunu ve yoğun bakım ünitelerine yatan oranının Çin’den bildirilen rakama oranla daha yüksek olduğunu söyleyen Sini, buna ilişkin İtalyan nüfusunun Çin popülasyonundan farklı olması ile yaş ve komorbiditeler gibi faktörlerle ilişkili olabileceğine yönelik açıklamalar yapıldığını ifade etti.
Lombardiya deneyimi ile birlikte 10 Mart’ta İtalya genelinde alınan karantina ve izolasyon önlemlerinin bulaşma hızını yavaşlattığını söyleyen Sini, Lombardiya’nın bölgesel kaynaklarının yetersiz kaldığı durumda acil durum finansmanı, kritik hastaların diğer bölgelere transferi, ilave yoğun bakım yatakları gibi ek önlemlerini alındığını kaydetti.
4 Mayıs’tan itibaren kısıtlama önlemlerinin hafifletilmesine karar verildiğine dikkat çeken Sini, teletıbbın pandemi sürecinde sağlık hizmetlerine olumlu katkı sağladığını, doktorların bu süreçte hastanın ihtiyaçlarına daha iyi yanıt verebilmesine yardımcı olduğunu ifade etti.
İtalyan Hükümetinin yüksek enfeksiyon alanlarının tespit edilmesine yardımcı olmak amacıyla COVID-19 mobil aplikasyonu ile kişi izleme sağlık uygulamasını devreye alacağını, Bluetooth ile kullanıcının uyarılacağı ve bilgilendirileceğinibelirten Sini, kullanıcının gönüllü olarak aplikasyona katılım sağlayacağını ifade etti.
Bu uygulamanın kişisel verilerin korunması konusunda tartışmaları da beraberinde getirdiğine değinen Sini, öte yandan geleceğe ilişkin bu virüsle ilgili tehdidin devam ettiğini belirterek İtalya’daki bölgesel sağlık sistemlerinin dijital araçlara adapte olması gerektiği ve dijital hastane yeteneklerinin daha fazla geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Humanitas Research Hospital Bilişim Kurulu Başkanı Elena Sini’nin sunumu

X
X