FreeStyle Libre ve Dijital Sağlık Çözümleri

Günümüzde sadece tıbbi bir sorun olmanın önüne geçip milyonlarca insanı etkilemekte olan diyabet, ülkemiz için de ciddi ve önemli bir kronik hastalık olarak öne çıkmaktadır. Diyabetin erken teşhisi ve etkili tedavisi, özellikle şeker seviyelerinin kontrol edilmesi, komplikasyon görülme oranlarını azaltarak; komplikasyonların neden olduğu maliyetleri sınırlamaya ve diyabetlilerin yaşam kalitesinin iyileştirilmesine olanak sağlar. Diyabet yönetiminde kan şekerinin kontrol altında tutulması açısından etkin kan şekeri takibi çok önemlidir. Günümüzde diyabetliler, çoğunlukla sadece anlık şeker sonuçlarını gösteren parmak delme yöntemiyle şekerlerini kontrol etmektedirler. Ancak rahatsızlık ve acı nedeniyle gerekenden daha az ölçüm yapılmakta ve diyabet yönetimi istenilen düzeyde gerçekleşmemektedir. Ölçüm yapılmayan anlardaki glikoz değişkenliği trendini yakalamak mümkün değildir.
Diyabet tedavisinde yönetim etkinliğini artıracak yeni 14 günlük sensör teknolojisi ile FreeStyle Libre, parmak delmeye gerek kalmadan, şeker ölçüm ihtiyacının karşılanmasında yenilikçi ve pekçok veriyi bir arada sunan bir cihaz olarak karşımıza çıkmaktadır.

FreeStyle Libre sensörü 14 gün süresince, her 15 dk’lık şeker ölçümlerini 8 saatlik periyodlarda kayıt etmekte ve okuyucusu sensörün üzerine yaklaştırıldığında hem o andaki şeker ölçüm sonucunu,hem de önceki ölçümleri grafik olarak okuyucunun ekranında göstermektedir. Okuyucu son 90 günlük ölçüm kayıtlarını hafızasında saklayabilmektedir. Sensörler günlük hayatta, spor yaparken, gece uykuda, yüzerken, her türlü yaşam koşullarında rahatlıkla kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

FreeStyle Libre sisteminin uygulanmasının ve kullanımının kolaylığı sayesinde, hastalardan alınan verilerde kayıp yaşanmadan, tüm bir glisemik resmi görmek mümkün olabilmektedir. Gerçek kullanıcılardan alınan verilerin değerlendirildiği bir çalışmada, sensör kullananların, günde ortalama 16 kez glikoz ölçümü yaptığı görülmüştür. Sık ölçüm ve kontrol sonucu, HbA1c seviyesinde %8.0’den %6.7’ye düşüş, hipoglisemide geçen sürede %49 azalma gözlenmiştir. Hiperglisemide geçen süre günde 10.5 saatten, 5.9 saate gerilemiş ve hedef aralıkta (70-180 mg/dL) geçirilen süre günde 12.0 saatten 16.8 saate çıkmıştır.

FreeStyle Libre sensör teknolojisinin sunduğu avantajlar arasında FreeStyle Libre yazılımı aracılığıyla bilgisayarlara kolayca aktarılabilen raporlar yer almaktadır. Okuyucuya kayıt edilen ölçüm sonuçlarından oluşturulan bu raporlar, kısa bir sürede, hekimlerin kapsamlı bir veriyi yorumlamasına ve uygun tedavi kararlarını vermesine yardımcı olmakta; aynı zamanda diyabetliler tarafından da kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Böylece diyabetliler de beslenme, egzersiz ve insülin gibi konulardaki hareketlerinin glikoz düzeylerine etkisini daha iyi anlayabilmekte, tedavilerine daha anlamlı müdahalelerde bulunabilmektedir.

Abbott sunduğu sensör teknolojisine ek olarak Dijital Sağlık Çözümleri ile diyabetlilerin yaşamını kolaylaştırmaya devam etmektedir: LibreView adlı bulut tabanlı bir veri yönetim sistemi, FreeStyle Libre ve uyumlu diğer Abbott glukometreleri (FreeStyle Optium, FreeStyle Precision, FreeStyle Optium Neo) ile çalışabilmektedir. Raporlama ve bilgi paylaşım arayüzü olan LibreView aracılığı ile, çok kolay bir şekilde sadece “yükle” butonuna tıklanarak ilgili cihazdaki tüm şeker değerleri bilgisayara aktarılabilir, herhangibir yerden görüntülenebilir ve sağlık profesyonelleri ile paylaşılabilir olmaktadır.

FreeStyle Libre ile uyumlu olarak çalışan LibreLink (app) uygulaması, IOS veya Android uyumlu bir telefona ücretsiz olarak yüklenebilmektedir. Böylece FreeStyle Libre sensörü, uygulama ile okutularak, şeker değerleri takip edilebilmektedir. Dilerseniz mobil uygulama yanında okuyucuyu da kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ayrıca, yine ücretsiz olarak sunulan LibreLinkUp uygulaması ile diyabetliler anlık şeker değerlerini ve glisemik profil verilerini, istedikleri 20 kişiyle eş zamanlı olarak paylaşma imkanına sahip olmaktadır. LibreLink Up kullanıcıları, LibreLink uygulamasını kullanarak sensör okutması yapan kişiden, her okutma sonrasında anlık şeker değerlerini almaktadır. Böylece örneğin diyabetli bir çocuğun tedavi yönetiminden ve bakımından sorumlu ebeveynleri ya da hekimi şeker seviyeleri gidişatı hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. LibreLink ve LibreLink Up uygulamalarını kullanabilmek için LibreView hesabınızın olması yeterlidir.

Günümüzde teknolojinin geldiği noktayı düşündüğümüzde, sık kontrol ve düzenli takip gerektiren diyabet hastalığı özelinde geliştirilen bu tip mobil uygulamalar ve dijital ortamlarda oluşturulan çözümler büyük önem arz etmektedir. Böylece diyabetli yetişkinler ve çocuklar, zorlanmadan, acı çekmeden ve gerektiği kadar ölçüm yaparak ve bu ölçüm sonuçlarını rahatlıkla paylaşarak diyabetlerini yönetebilmekte, diyabetin yol açabileceği komplikasyonları engelleyebilmektedirler.

Daha fazlası için, 25-27 Ekim 2018 tarihleri arasında, Pullman Hotel’de gerçekleşecek HIMSS’18 Eurasia’da Abbott standına bekleriz.