HIMSS EMRAM Kriterleri Ve Hastanelerin Seviye 6 İçin Yapması Gerekenler Anlatıldı

Dijital Hastane Değerlendirme Toplantıları Devam Ediyor
Sağlık Bakanlığı, HIMSS Avrupa ve İstanbul Medipol Üniversitesi arasında imzalanan üçlü protokol kapsamında yürütülen çalışmalar kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında 2018 Yılı Çalıştayları – Dijital Hastane Değerlendirme Toplantıları yapılıyor. Tüm çalıştaylarda sunumları ile yer alan Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İlker Köse, hastane yöneticilerine ‘2018 HIMSS EMRAM Hedeflerimiz ve Yol Haritası’ konularında bilgi verdi.

Mayıs ayından beri gerçekleyen ‘Dijital Hastane Değerlendirme Toplantıları’ Türkiye genelinde devam ediyor. Toplantılarda Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İlker Köse, ‘2018 HIMSS EMRAM Hedeflerimiz ve Yol Haritası’ başlıklı sunumda 2017 yılında yürütülen HIMSS çalışmaları ile 2018 yılında güncellenmiş olan HIMSS EMRAM kriterlerini anlattı. Hastanelerin Seviye 6 için izlemeleri gereken adımların paylaşıldığı toplantılar sırasıyla İstanbul, Gaziantep, Van, illerinde yapıldı. Tüm 2018 Çalıştaylarına konuk illerin yanı sıra bölge illerden de çok sayıda katılım sağlandı.

İstanbul
Hastanelerin Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen HIMSS EMRAM Seviye 6 ve Seviye 7 hedeflerine ulaşabilmeleri için düzenlenen Dijital Hastane Değerlendirme Toplantılarının ilki İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi ev sahipliğinde 14-15 Mayıs 2018 tarihlerinde gerçekleşti. Toplantıya İstanbul hastanelerinin yanı sıra Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Düzce, Kocaeli, Sakarya ve Yalova illerindeki hastanelerden yöneticiler katıldı.

Çalıştayın ilk gününde Bahçelievler Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adnan Develioğlu ve Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Hemşiresi Kadriye Köse tarafından ‘HIMSS Seviye 6 Süreçleri’ sunumu gerçekleştirildi. Çalıştayın ikinci gününde ise Eyüp Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hasan Karaman ve Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü Zafer Keskin tarafından ‘HIMSS Seviye 6 Süreçleri’ sunumu gerçekleştirildi. Hastanelerin sunumları ile yer aldığı oturumlarda HIMSS EMRAM Seviye 6 hazırlıkları sürecindeki deneyimlerini ve kazanımlar anlatıldı.

Gaziantep
Gaziantep Üniversitesi ev sahipliğinde 22 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen ikinci Çalıştaya Gaziantep hastanelerinin yanı sıra Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mersin, Osmaniye, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ illerindeki hastanelerden yöneticiler katıldı. Toplantıda Hatay İl Sağlık Müdürlüğü adına Uzman Mehmet Döner ve Adıyaman Besni Devlet Hastanesi adına Dr. Burhan Dost tarafından ‘HIMSS Seviye 6 Süreçleri’ne ilişkin sunumlar paylaşıldı.

Van
Van İl Sağlık Müdürlüğü ev sahipliğinde 29 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen üçüncü Çalıştayda Van hastanelerinin yanı sıra Bingöl, Bitlis, Hakkari, Muş, Siirt, Şırnak, Ağrı, Iğdır, Kars, Tunceli ve Batman illerindeki hastanelerden yöneticiler katılım sağladı. Toplantıda, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Parlak ve Hakkari Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Akay Edizsoy tarafından ‘HIMSS Seviye 6 Süreçleri’ne ilişkin sunumlar paylaşıldı.

Konya
Konya İl Sağlık Müdürlüğü ev sahipliğinde 5 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşen dördüncü Çalıştaya Konya hastanelerinin yanı sıra Aksaray, Antalya, Eskişehir, Isparta, Karaman, Afyonkarahisar, Nevşehir, Niğde illerindeki hastanelerden yöneticiler katıldı.

Konya Kadınhanı Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Murat Ali Çiçekler ve Isparta Şehir Hastanesinden Feyzullah Karabacak tarafından ‘HIMSS Seviye 6 Süreçleri’ne ilişkin sunumların paylaşıldığı toplantıda, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünden Esra Zehir, ‘Dijitalleşme Süreci ve Hedeflerimiz’ başlıklı bir sunumu ile hastanelerin dijitalleşmelerine katkı sunan projelerine değindi.

Denizli
Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ev sahipliğinde 6 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşen beşinci Çalıştaya ise Denizli hastanelerinin yanı sıra Aydın, İzmir, Manisa, Kütahya, Burdur, Muğla, Uşak illerindeki hastanelerden yöneticiler katıldı.

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Op. Dr. İbrahim Emreoğlu ve Muğla Köyceğiz Devlet Hastanesinden Başhekimi Uz. Şeniz Ayturan tarafından ‘HIMSS Seviye 6 Süreçleri’ne ilişkin sunumların paylaşıldığı toplantıda, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünden Esra Zehir, ‘Dijitalleşme Süreci ve Hedeflerimiz’ başlıklı bir sunumu ile hastanelerin dijitalleşmelerine katkı sunan projelerine değindi.

Samsun
Samsun’un ev sahipliğinde 11 Temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleşen altıncı Çalıştaya, Samsun hastanelerinin yanı sıra Çorum, Ordu, Amasya, Tokat, Sivas, Yozgat ve Sinop illerindeki hastanelerden yöneticiler katıldı.
Çalıştayda Yozgat Şehir Hastanesinden Başhekim Dr. Aziz Ahmet Sürel ve Tokat Devlet Hastanesinden Başhekim Yardımcısı Dr. Hakan Sıvgın’ın ‘HIMSS Seviye 6 Süreçleri’ne ilişkin sunumlar gerçekleştirildi. Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İlker Köse, ‘2018 HIMSS EMRAM Hedeflerimiz ve Yol Haritası’ başlıklı sunumu ve Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünden Esra Zehir, ‘Dijitalleşme Süreci ve Hedeflerimiz’ başlıklı sunumu ile hastanelerin dijitalleşmelerine katkı sunan projelerine değindi.

Trabzon
Trabzon’un ev sahipliğinde 13 Temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleşen yedinci Çalıştaya Trabzon hastanelerinin yanı sıra Bayburt, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Ardahan, Artvin ve Rize illerindeki hastanelerden yöneticiler katıldı.

Çalıştayda Rize Devlet Hastanesinden Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Nilgün Kurt Bakır ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Başhekim Yardımcısı Dr. Mustafa Aksoy hastanelerinin “HIMSS Seviye 6 Süreçleri’ ile ilgili sunumlar gerçekleştirdi. Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İlker Köse, ‘2018 HIMSS EMRAM Hedeflerimiz ve Yol Haritası’ başlıklı sunumu ve Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünden Esra Zehir, ‘Dijitalleşme Süreci ve Hedeflerimiz’ başlıklı sunumu ile hastanelerin dijitalleşmelerine katkı sunan projelerine değindi.

Ankara
Ankara’nın ev sahipliğinde 18 Temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleşen sekizinci Çalıştaya Ankara hastanelerinin yanı sıra Bartın, Bolu, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Zonguldak ve Kayseri illerindeki hastanelerden yöneticiler katıldı.

Toplantıda Yozgat Şehir Hastanesinden Başhekim Dr. Aziz Ahmet Sürel, Polatlı Duatepe Devlet Hastanesinden başhekim Dr. Hüseyin Arslan hastanelerinin “HIMSS Seviye 6 Süreçleri’ ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdi. Bolu iline ait tüm hastanelerin dijitalleşme süreci ile ilgili olarak da Bolu İl Sağlık Müdürlüğünden Arzu Çelik bilgilendirme yaptı. Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İlker Köse, ‘2018 HIMSS EMRAM Hedeflerimiz ve Yol Haritası’ başlıklı sunumu ve Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünden Esra Zehir, ‘Dijitalleşme Süreci ve Hedeflerimiz’ başlıklı sunumu ile hastanelerin dijitalleşmelerine katkı sunan projelerine değindi.

  • HIMSS Eurasia Perspektif bülteninden..

HIMSS Eurasia Perspektif Bülteni

X
X