SAĞLIK BİLİŞİMİ VE TEKNOLOJİLERİNDE BÜYÜK BULUŞMA

HIMSS Eurasia 2022 Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı Başarıyla Tamamlandı

 

T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci:

 

“Dünyada Dijital Sağlığı Geliştiren Ülkelerin Başındayız”

“Sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştıran ihtiyaca odaklı kısa ve uzun vadeli dijital dönüşüm stratejilerimiz, yüksek standartlarımız ve dijital olgunluk seviyemizle dünyada dijital sağlığın geleceğini şekillendiren ülkelerin başında olduğumuzu gururla ifade etmek istiyorum.”

 

T.C. Sağlık Bakanlığı ve HIMSS iş birliği ile düzenlenen 2022 HIMSS Eurasia Sağlık Bilişimi Konferansı ve Fuarı, 10-12 Kasım tarihleri arasında Antalya’da yapıldı. Dijital hastane, e-sağlık, sağlıkta akıllı sistemler ve teknolojiler, yapay zekâ ve ileri uygulamaların sergilendiği ve sağlık bilişim firmaları ile kamu, özel sektör, sağlık yöneticileri ve sağlık IT profesyonellerini bir araya getiren HIMSS Eurasia’22, uluslararası kapsamda sağlık bilişimi ve teknoloji alanında iş birliklerine zemin sağladı.

Sağlık Bakanlığı, özel hastane ve sağlık kuruluşları ile üniversitelerinin sağlık bilişimi ve teknolojileri alanında yönetici ve uzmanları çoğunlukta olmak üzere 18 ülkeden 1125 ziyaretçinin takip ettiği etkinliğe sektör liderlerinden 58 firma da fuar katılımı sağladı. 

Telesağlıktan yeni nesil akıllı şehirlere, büyük verinin kimliksizleştirilmesinden, ilaç endüstrisinin dijital dönüşümüne, akılcı tedarik zincirinden, uzaktan sağlık hizmetlerine kadar pek çok güncel konunun tartışıldığı konferans katılımcıların yoğun ilgisiyle tamamlandı.

HIMSS Standartlarına Göre Dijital Dönüşümünü Tamamlayan 33 Hastaneye Sertifikaları Verildi

T.C. Sağlık Bakanlığından üst düzey yönetici ve bürokratlarının katılımıyla gerçekleşen HIMSS Eurasia’22, HIMSS EMRAM validasyonu alan Kamu hastanelerinin ödül törenine ev sahipliği yaptı. Hastanelerinin dijitalleşmesinde gösterdikleri başarı ile HIMSS EMRAM ve O-EMRAM seviye 6 ve 7 validasyonu almaya hak kazanan hastanelere ödülleri T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcıları Dr. Şuayip Birinci ve Doç. Dr. Tolga Tolunay tarafından verildi. Bu yıl 3 hastaneye seviye 7 ve 32 hastaneye de seviye 6 olmak üzere toplam 35 ödül verildi. Dijitalleşme süreçlerini hızlı bir şekilde tamamlayarak kısa sürede hem 6 hem 7 seviyeye ulaşan İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Bahçelievler Devlet Hastanesi çifte ödül alırken EMRAM 7 seviye alan üçüncü hastane de Sinop Ayancık Devlet Hastanesi oldu. Böylelikle sağlıkta dijital olgunluk seviyelerini ifade eden HIMSS EMRAM derecelendirmelerinde gün itibari ile 250’den fazla hastane en az bir kere seviye 6 ve 10 hastane de seviye 7 validasyonu almış oldu. Türkiye’de hastanelerin dijital olgunluk seviyesi bakımından HIMSS Sertifikasını almış 250 hastaneyi geçmesiyle Türkiye Avrupa’nın tamamını geçmiş oldu.

Dr. Şuayip Birinci: “Pandemi döneminde bu sağlık ordusunun başarılarını sadece biz değil tüm dünya takdir etti.”

HIMSS Eurasia’22’nin kapanış konuşmasını T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci yaptı. Önümüzdeki yıl daha güçlü olmak ve bakış açılarını iş kolaylığına dönüştürmek gerektiğine inandığını ifade eden Birinci, tüm dünyada her alanda bir yılgınlık olduğunu ve hekimlerin yaptığı işi kolaylaştırıp hobiye dönüştürerek bu yılgınlığın önüne geçilebileceğini söyledi. İş yükünü eşit dağıtmaya, herkesin sorumluluğunu daha fazla almalarına ve kuvvetli yardımlaşmaya ihtiyaç olduğunu sözlerine ekleyen Birinci, “Takım oyunlarında başarıyı boş alanları doldurarak yardımlaşmak getiriyor. Gelecek yıl sizlerin daha büyük heyecan ve daha yeni projelerle buraya gelmenizi istiyorum” dedi. Başhekimlere hitaben konuşan ve kendilerine gelen küçük, inovatif projelerden ve bütçelerinden korkmamalarını söyleyen Birinci, “İnsanları ilerletin, birlikte yeni şeyler üretmeye çalışın, bunları bizimle paylaşın ve biz size destek verelim. Yeni şeylerle gelin ve yeni arayışlar içinde olun. Bu sektör ancak böyle gelişir. Sizden çok şey bekliyorum. Dikkatiniz, emekleriniz, şimdiye kadar kurumlarda gösterdiğiniz fedakarlıklar için teşekkür ediyorum. Alkışı fazlasıyla hak ediyorsunuz. Hele ki pandemi döneminde bu sağlık ordusunun başarılarını sadece biz değil tüm dünya takdir etti” diye konuştu. 

Dünyada Türk Sağlık Sistemine Güven Çok Arttı

Tüm dünyada Türkiye’nin sağlık sistemine güvenin arttığını ifade eden Birinci, “Neticede kaliteli sağlık hizmeti üretir ve bu sisteme güveni artırırsanız gücünüz de artar” dedi ve şöyle devam etti; “Herkesin tüm önyargıları kırıldı. Türkiye’nin birçok Avrupa ülkesinin önünde olduğu görüldü. Nüfusu bize yakın bazı Avrupa ülkelerinin toplam yoğun bakım sayısı kadar yoğun bakımı, pandeminin ilk 6 aylık döneminde ilave olarak hizmete aldık. Salgın sırasında yarın herhangi bir ilde kaç hastanın yoğun bakıma gireceğini dijital sistemlerimiz aracılığıyla biliyorduk. Böyle bir kapasiteyi hizmete almak için sağlam bir altyapınız olmalı. Salgın sürecini böylesine dinamik bir altyapı ve bilgiyle yönettik. Böyle bir sağlık sisteminin mensupları dışarıdan tabi ki talep görür. Bu durum Türkiye’nin güçlü sağlık sisteminin getirdiği bir taleptir. Keşke insan kaynağımız daha fazla olsa da tüm dünya ve çevre coğrafyalarımızın sağlık ihtiyaçlarını buradan yönetsek. Bu sağlık sistemini, herkesin gıpta ile baktığı bir sağlık sistemi olarak devam ettirmeye bizim gücümüz, sizlerin de enerjisi var. Bu özgüven ve özveriyle yönetme anlayışımız ile sağlık alanında potansiyelimizi daha da arttıracağımızı, dijital teknolojilerin katkısı ile de çok geniş bir coğrafyanın sağlık ihtiyaçlarına cevap vereceğimizi düşünüyorum.”

Sağlıkta Dijitalleşmede Süper Güç Konumundayız

OECD verilerine göre Türkiye’nin 2010 yılından itibaren elektronik ortam sağlık bilgisi talebi hizmetinde en fazla artış gösteren ülkelerden biri olduğunu belirten Dr. Şuayip Birinci, Avrupa Komisyonu’nun raporlarına göre Türkiye’nin aynı zamanda sağlık hizmetlerinde dijitalleşmede nüfusa oranla Avrupa birincisi olduğunu ifade etti. Birinci, “Kapsamı itibariyle Türkiye dünyanın en fazla sağlıkta dijitalleşme endeksine sahip ülkesi, sağlıkta dijitalleşmede süper güç konumundayız. Bu oranlar sağlıkta dijital dönüşüme toplumumuzun entegrasyonunun ne kadar hızlı olduğunu göstermektedir. Kısa süre önce, bizzat G20 tarafından GI Hub’ın ortaya koyduğu Dijital Altyapı Projelerinde ‘E-Nabız: Gizlilik, Şeffaflık ve Siber Güvenlik alanlarında; RUHSAD ve ÖZDES: Sağlık Hizmetlerinde Etkili Dönüşüm’ yaklaşımlarıyla dünyaya örnek projeler olarak gösterildiğini gururla ifade etmek istiyorum” diye konuştu. 

Yine OECD verilerine göre Türkiye’nin 65 yaş üstü nüfusunun 2021 yılında yüzde 9,7 ve 80 yaş üstü nüfusun ise 2019 yılında yüzde 2,1 olduğunu; 2050’de bu rakamların 65 yaş üstü nüfus için yüzde 20,1’e ve 80 yaş üstü nüfus için ise yüzde 5,4’e yükselmesinin beklendiğini kaydetti. Kısa süre içinde dünyada neredeyse 1 milyar insanın 65 yaş üstü kronik hastalıklarla karşı karşıya kalacağını ve dünyanın yüzde 20’sinin bakıma muhtaç hale geleceği hesaplandığında sağlık sistemlerinde paradigma değişimine ve yeni bakış açılarına ihtiyaç olduğunu belirten Birinci, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu ve benzeri büyük sorunların çözümünde teknoloji; önümüzü açacak ve süreci kolaylaştıracak en önemli araçlardan birisidir. Sağlık hizmetlerinde ve her alanda verimlilik için dijitalleşme, medikal teknolojiye daha fazla yatırım, IOT, mobil sağlık, kronik hasta takibi ve ilişkili ekosistemin olgunlaşması ve yalınlaşma temelli dijital inovasyon beklentisinin, gelişmiş dünyanın en gözde başlıkları olduğu dikkatten kaçmamalıdır. 

Dünyada Dijital Sağlığı Geliştiren Ülkelerin Başındayız

Bu kapsamda beşerî sermayenin teknolojik yetkinliğinin arttırılması önem arz eden diğer konulardan bir tanesidir. Geniş kapsamlı standardizasyon, sektörün olgunlaşmasının sağlanması, sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştıran ihtiyaca odaklı kısa ve uzun vadeli dijital dönüşüm stratejilerimiz, bu gün bizi ülkemizde yaşayan 68 milyondan fazla insanımızın kendi sağlığını takip edebildiği ve hatta yönetmesine aracı olarak kullanabildiği, hekimlerin ise hastalarının sağlığını yönetirken daha güçlü olduğu E-Nabız kişisel sağlık sistemi ve 50 Milyardan fazla görüntünün 264 milyon radyoloji raporunun bulunduğu teleradyoloji projesi gibi bir çok ülkenin gıpta ile baktığı büyük dijital dönüşüm projelerini edinmemizi kolaylaştırdı. Bunların yanında, SİNA, kronik hastalıkları yönettiğimiz Hastalık Yönetim Platformu (HYP), HSYS , AŞILA , HES , E-Nabız, FİTAS, RUHSAD ve ESİM gibi 30 yakın uygulama ve en son, hastalarımızın doğru hekime başvurmasını sağlayan ve teşhis tahmininde bulunan, günlük ortalama kullanımı 100 bin kişiye yaklaşan NEYİM VAR? projesi gibi, her biri ülkemiz mühendisleri tarafından yerli olarak geliştirilen sayısız sistem ve uygulamayla Dünyada dijital sağlığın geleceğini şekillendiren ülkelerin başında olduğumuzu gururla ifade etmek istiyorum.”

 

HIMSS EMRAM ÖDÜLLERİ ALAN HASTANELER 

HIMSS EMRAM seviye 7 ve 6 validasyon alan hastane

 • İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi

HIMSS O-EMRAM seviye 7 ve 6 validasyon alan hastane

 • Bahçelievler Devlet Hastanesi

HIMSS EMRAM seviye 7 validasyon alan hastane

 • Sinop Ayancık Devlet Hastanesi

HIMSS EMRAM seviye 6 validasyon alan hastaneler

 • Ankara Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi
 • Artvin Arhavi Devlet Hastanesi
 • Aydın Nazilli Devlet Hastanesi
 • Aydın Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi
 • Bolu İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • Çanakkale Ezine Devlet Hastanesi
 • Çanakkale Yenice Devlet Hastanesi
 • Gaziantep Şehitkamil Devlet Hastanesi
 • İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • İstanbul Siyami Ersek Göğüs ve Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • İzmir Torbalı Devlet Hastanesi
 • Kayseri Pınarbaşı Devlet Hastanesi
 • Osmaniye Devlet Hastanesi
 • Osmaniye Kadirli Devlet Hastanesi
 • Trabzon Akçaabat Haçkalı Baba Devlet Hastanesi
 • Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 • Trabzon Sürmene Devlet Hastanesi
 • Trabzon Tonya Devlet Hastanesi
 • Trabzon Vakfıkebir Devlet Hastanesi

HIMSS O-EMRAM seviye 6 validasyon alan hastaneler

 • Antalya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi
 • Antalya Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 • Antalya Manavgat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 • Aydın Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 • Aydın Nazilli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 • Aydın Söke Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 • Denizli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi
 • Mersin Silifke Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
 • Trabzon Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi
 • Tunceli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi