HIMSS Eurasia çok doğru bir vizyon olmuş

HIMSS’18 Eurasia’da konuşan Turkcell Sağlık Projeleri Yöneticisi Cihan Aydın, Türkiye’de çok ciddi, genç ve iyi yetişmiş bir potansiyel olduğuna değinerek sağlık bilişiminde yapılabilecek, değer katılabilecek çok şey olduğunu söyledi.


Türkiye’de sağlık bilişimi son yıllarda ciddi bir kabuk değişimi içinde… Özellikle şehir hastaneleri bu değişimde kaldıraç rolü üstlendi. Turkcell, Türk Telekom gibi pek çok büyük firma da sağlık pazarında yer almaya başladı. Bizim de serüvenimiz bu hastane projeleri ile başladı.

Kaldıraç etkisini belki şöyle anlatmak gerekir; Turkcell olarak daha önce hiç var olmadığımız bir sektörde ciddi bir büyüklüğe ulaştık. 5 hastane mevcut ve bundan sonra yeni hastanelerle yolumuza devam etmeyi planlıyoruz. Onun dışında Turkcell yönetimi ile birlikte bir HBYS yazılımı alarak bu yazılımı Turkcell mühendisleriile geliştirmek gibi oldukça stratejik bir karar verdik. Bu doğrultuda da hem Türkiye’de hem de yurtdışında çevre ülkelerimizde “sağlık bilişimi alanında artık varız” diyoruz.

Etkinlikte gerek veri analitiği ile ilgili olsun gerek HIMSS 7 ile ilgili olsun, nesnelerin interneti olsun oldukça önemli konalar işlendi. Güncel konularda pek çok önemli panel yapıldı ve önemli bilgiler elde edildi. Bu fuarların en önemli etkilerinden biri de sektördeki kişilerin biraraya gelmesi ve fikir alışverişinde bulunması. Bunun kıymetli olduğunu düşünüyorum. Eğer nereye gitmeliyiz, derseniz jeopolitik olarak çevremizde lider ülke olduğumuzu da göz önüme aldığımızda HIMSS Eurasia çok doğru bir vizyon olmuş. Buradaki yabancı katılımcı sayısının daha da artırılması buranın daha da çekici hale getirilmesi için bir takım aksiyonların alınması burayı daha da iyileştirecektir.

Türkiye’de çok ciddi, genç ve iyi yetişmiş bir potansiyel var. Sağlıkta, özellikle IT alanında daha çok gidilecek yolun olduğuna inanıyorum. Yapılabilecek, değer katılabilecek çok şey var. Özellikle nesnelerin internetinin gelişmesi ile, geniş bant internetin, mobil internetin bu kadar hayatımıza girmesi ile birlikte sağlık alanında çok daha farklı işlerin daha ucuz maliyetlerle daha kaliteli sağlık hizmetinin verilmesinin mümkün olacağını düşünüyorum. Aklımızda bu yönde pek çok proje var. Bu projelerimizi de umuyorum bir sonraki HIMSS Eurasia’da gösteriyor olacağız.