HIMSS Eurasia’nın mottosu ‘Değerleri Buluşturmak’

HIMSS ‘18 Eurasia’da konuşan EkspoTurk Genel Müdürü Kemal Şahin, HIMSS Eurasia’nın daha kapsamlı ve nitelikli hale geldiğine değinerek etkinliğin mottosunun ‘Değerleri Buluşturmak’ olduğunu söyledi.

Türkiye’de sağlık bilişimi endüstrisi hakkında neler söyleyeceksiniz?
Türkiye’de sağlık bilişimi endüstrisi son yıllarda muazzam bir başarı sergiliyor. Pek çok sağlık ve teknoloji firmamız gerek yurtiçinde gerekse yurt dışında doğru pazarlara doğru ürünlerin yönlendirilmesi konusunda çok güzel bir performans gösteriyorlar.
Bu organizasyonlar da aslında bunların bir yansıması. Bugüne kadar HIMSS Türkiye adı ile yapılan bu etkinlik artık HIMSS Eurasia adı ile başarıyla hayata geçti ve tüm paydaşlar tarafından benimsendi, kabullenildi ve sahiplenildi. Ne kadar iyi bir organizasyon şirketi olursak olalım etkinliğin oluşabilmesi için etkinlikte var olan değerlerin aynı noktada buluşması önemli. HIMSS Eurasia’da da mottomuz bu; değerleri buluşturmak. Bu münasebetle sağlık bilişimi endüstrisinin Türkiye’nin parlayan yıldızı olacağına eminim. Çünkü Türkiye’de sağlık ve tıp alanında tarihsel kökleri de olan bir birikim var. Çok iyi doktorlarımız var ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte evriliyorlar. Nasıl sağlık alanında söz sahibi isek sağlık bilişimi alanında da söz sahibi olacağımıza inanıyorum. Sektörümüzün etkinliği de her yıl gelişerek ve büyüyerek devam edecek kanaatindeyim.

Yaptığımız röportajlarda konu ve konuşmacıların özenle seçildiği şeklinde yorumlar aldık. Siz neler söyleyeceksiniz?
Bu sene aslında farklı bir kurgu yapıldı. Bugüne kadar hep dikey noktada değerlendiriliyordu. Spesifik olarak ya genom konuşuyorduk ya yapay zeka konuşuyorduk. Bu yıl paydaşlarımızın da katkısı ile süreçleri konuşmaya başladık. Hastalık yönetiminden hasta yönetimine kadar süreçleri konuşmak işleri daha anlamlı hale getiriyor. Bu akışa odaklanmak etkinliğin daha değerli, daha nitelikli hale gelmesini de sağladı. Yabancı konuşmacılarımızın varlığı da uluslararası niteliğimizi güçlendiren bir unsurdu. 25’in üzerinde ülkeden konuşmacılarımız geldi. Her geçen gün daha büyük ve nitelikli hale geleceğini de düşünüyorum.

Türkiye önemli bir adım attı ve sağlık reformları ile birlikte iyi bir yere geldi. Gelecekle ilgili bunun artıları neler olacak?
Türkiye’nin bu alanda geleceğinin kesinlikle iyi olacağını düşünüyorum. Bunun için iyi bir liderliğe ihtiyaç var. Bu liderliği de gerek Sağlık Bakan Yardımcımız Dr. Şuayip Birinci hem de Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürümüz Dr. Mahir Ülgü olsun, gerek sektördeki firmalarımız olsun herkes kendi alanında işini dört dörtlük yaparak, işine sahip çıkarak ve doğru şekilde yönlendirerek yerine getirecekler. Hepsinin de parametresi ‘milli ve yerli’yi alıp ‘değer’ katmak, doğru ürünleri, doğru ülkeye doğru bir şekilde pazarlamak… Burada da liderlik gösteriyorlar. Bizler de kendi adımıza işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.

Birbirinden değerli konuşmacılarla, özel panellerle, Türkiye Sağlık Platformu ile, dijital hastane konsepti ile yapıldı. Dijital hastane konsepti Amerika’dan sonra Türkiye’de gerçekleştirildi ve bizim dijital hastanemiz canlı. Ve etkinliğini içinde çok güzel bir ürün haline geldi ve bunun da kaydını yaptık. Kaliforniya ile Zero Gravity adı altında canlı bağlantı yaptık. Yine yurtdışından 6 Sağlık Bakanı tek tek stantları gezdiler. Yurtdışındaki bir sağlık bakanlığından randevu alıp kendinizi anlatmanın bedeli çok yüksektir. Düşünün ki bakanların hepsini kendi standınızda görüyorsunuz. Bu önümüzdeki senelerde daha da artacak. Bu rakam 10-12’yi bulur diye tahmin ediyorum. Bir etkinlik düşünün ki sadece fuar ortamı değil aynı zamanda know-how kısmı ile de ilgileniyorsunuz. Tecrübeler paylaşılıyor. Etkinlikte dolu dolu bir üç gün geçtiğini düşünüyorum. Burada çok değerli katılımcı firmalarımız var ve bu firmaların bilgilerini himsseurasia.com sitesi üzerinden tüm yıla yayılan bir çalışma ile güncellenecek ve bilgilerine erişilebilecek bir yapıda sürdürüyoruz. Bu vesile ile sizlere de teşekkür ediyorum. Muazzam bir iş gerçekleştirdiniz. Katılımcı ve misafirlerimize de değerlerin buluşmasında rol aldıkları için ayrıca teşekkür ediyorum.