KKTC, Türkiye’yi örnek alacak

“KKTC’de dijital ağ kurarak sağlıkta ciddi bir dönüşüm yapacağız”
KKTC’nin dijital hastanecilik süreci ile ilgili olarak Türkiye’nin çalışmalarından örnek alacaklarını belirten KKTC Sağlık Bakanı Dr. Filiz Besim, “KKTC’de 10 yılda yüzde 80 başarı elde ettiğimizi düşünmemize rağmen sağlık hizmetlerinde internet teknolojisini adanın her yerine yayma ve verimlilik anlamında sıkıntılarımız var. Türkiye’nin gerçekleştirdiği sağlıkta dönüşümü hayranlıkla izliyorum ve bu know how’ı birleştirerek kendilerinden alacağımız destekle KKTC’de dijital ağ kurarak sağlıkta ciddi bir dönüşüm yapacağız. Hastanelerimizin HIMSS’e müracaat ederek akreditasyon alması konusunda bir çalışma başlatacağız” şeklinde konuştu.

Teknolojinin hızlı gelişimine dikkat çeken Besim, “Ben ve bizim nesil internet teknolojisinin en büyük gelişimini yaşamış bir nesiliz. Çocukluğumda benim köyümde elektrik yoktu. Dünyaya açıldığımız tek ekran komşu Rum köyüne giderek, Rum televizyonunun haftada bir yayınladığı siyah beyaz Yeşilçam filmlerini izlemekti. Lise yıllarımda bilgisayarla, üniversite yıllarımda internet teknolojisiyle tanıştık. Muhteşem bir gelişmeydi.
Dünya ve insanlık tarihinin tüm bilgilerini, binlerce yıllık bilgi birikimini bu teknolojiye yükleyerek insanların hizmetine sunmak ve bu gelişimi sağlıkta kullanmak yine muhteşem bir gelişme.

Sağlık hizmetlerinde koruyucu sağlık, hasta takip, ilaç takip ve sağlıkla ilgili kayıt altına alınması gereken bilgileri ciddi teknolojileri kullanarak sağlıkta ciddi bir verimlilik, tasarruf ve hasta odaklı bir hizmet sağlanacaktır” diye devam etti.