Türkiye; sağlıkta dijital dönüşüm başarısı ve tecrübesi ile kendi vatandaşlarımıza daha kaliteli sağlık hizmeti sunarken, bölge ülkelere de öncülük edecektir.

Sağlık alanında dünyanın örnek aldığı başarılara imza atan Türkiye, sağlıkta dijitalleşme konusunda kat ettiği mesafe ile gelişmiş Batı ülkeleri arasından sıyrılarak Avrupa lideri olmayı başarmıştır.

HIMSS EMRAM derecelendirmelerinde Türkiye son yıllarda; ABD’den sonra en yüksek derecelerle tüm Avrupa ülkelerini geride bırakmıştır.

Türkiye’nin sağlık alanında gösterdiği performans ve dijital hastanecilik konusunda aldığı yol, uluslararası alanda da dikkat çekmektedir. Başarısı ve tecrübesi ile bölge coğrafyasındaki ülkeler için iyi bir örnek ve lider konumda olan ülkemizin küresel alanda gücünü artırmasında HIMSS Avrasya Konferansı’nın da büyük ölçüde katkı sağlayacağını umuyorum.

Bu kapsamda; Avrasya bölgesi Ülkelerin Sağlık Bakanı ve üst düzey heyetini, Bakanlığımızın davetlisi olarak, HIMSS Avrasya Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı kapsamında İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyoruz.

Dr. Fahrettin KOCA / T.C. Sağlık Bakanı

Dijital dönüşüm yarışına üniversite hastanelerini ve özel hastaneleri de davet ediyorum

Sağlık Bakanlığı’nın hastaya daha iyi ve kaliteli hizmet sunan ve aynı zamanda sağlık çalışanlarının işlerini kolaylaştıran ‘Kağıtsız Hastaneler’ konusundaki kararlı adımları, tüm sağlık kuruluşları için motivasyon kaynağı oldu. Bugün Türkiye, sağlıkta dijitalleşme konusunda kat ettiği mesafe ile gelişmiş birçok Batı ülkeleri arasından sıyrılarak Avrupa lideri olmayı başardı.

Bu dijital dönüşüm yarışına üniversite hastaneleri ve özel hastaneleri de davet ediyorum.  Zira yakın bir gelecekte yapay zeka ve dijital teknolojilerin hayatımıza girmesiyle pek çok geleneksel uygulama tarih olacak, hastane merkezli sağlık hizmet sunumu yerini hasta merkezli sağlık hizmet sunumuna bırakacak. Bu süreçte sisteme entegre olmayan ve dijital dönüşümün gerisinde kalan sağlık kuruluşlarının hayatiyeti zora girecektir.

Artık çok yakın gelecekte; sağlık turizminden sigorta sistemine, teknolojik ürün ve cihazların kullanımından yeni kuşakların tercih ve taleplerine, dijital dönüşümü başarmaksızın uyum sağlamak imkansız hale gelecektir.

Geleceğin sağlık liderlerini ve sektör profesyonellerini HIMSS Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı’na katılmaya davet ediyorum.

Dr. Şuayip BİRİNCİ / T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı

İnovasyona dayalı yeni teknolojiler ve yapay zekâ ile sağlıkta yeniden büyük dönüşüm yaşayacağız.

Huzeyfe Yılmaz / T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı

Türkiye’nin öncülük rolü ona ayrı bir misyon kazandırıyor

Türkiye’nin sağlıkta dijitalleşme sürecinde göstermiş olduğu performans diğer ülkeler arasından hızla sıyrılmasına olanak sağladı. Ayrıca, civar ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler nezdinde üstlenmiş olduğu öncülük rolü O’na ayrı bir misyon da kazandırmaktadır. Türkiye’nin sağlıkta dönüşüm ve dijitalleşme sürecinde edindiği deneyimi diğer ülkelerle paylaşarak uluslararası network sisteminin güçlü bir ayağı olarak öne çıkmasını ümit ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Harold “Hal” WOLF III / Başkan & CEO, HIMSS, USA

Sağlık sektörü en iyi dijitalleşen sektör

HIMSS Eurasia, sağlık sisteminin dijitalleşmesi konusunda gelinen noktayı ölçmek, yeni hedeflerimizi ortaya koymak amacı ile sektör çalışanlarının, üreticilerinin, sağlık personelinin bir araya geldiği büyük bir etkinlik. HIMSS Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı, sektörümüzün başarılı marka ve kurumları ile birlikte ülkemizin sağlıkta dijital dönüşüm başarısını dünyaya göstermek ve anlatmak için doğru bir platformdur.

Mahir ÜLGÜ / T.C. Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü

Amaç hasta güvenliği ve hasta bakım kalitesini artırmak

HIMSS aslında ülkelerin Sağlık Bakanlıklarına teknoloji yatırımı yaparken öncelikli olarak hastanın güvenliği ve sağlık hizmet kalitesinde artış olup olmadığını denetleme imkanı veren bir araç. Hasta güvenliği ve bakım kalitesini artırmak hastanenin de bir amacıdır. Bu çerçevede hastanenin hangi seviyede olduğu görmesi ve ardından bu seviyeyi artırmak için çaba göstermesi hasta açısından faydalı bir süreç. Bu anlamda HIMSS için tüm taraflar için doğru teknolojiye, doğru zamanda hasta güvenliğini önceleyen şekilde yatırım yapma kılavuzu diyebiliriz.

Yard. Doç. Dr. İlker KÖSE / HIMSS Türkiye Analitik Direktörü / İstanbul Medipol Üniversitesi TTO Direktörü

Hedefimiz Türkiye’nin sağlık bilişim üssü olmasıdır

Türkiye’nin sağlık bilişim üssü olması hedefi ile aynı zamanda etkinlik komitesinde bulunduğum HIMSS’te olduğum için çok mutluyum. Uluslararası katılımcıları ile farkını ortaya koyan HIMSS Eurasia’da geliştirilen ‘Dijital Hastane’ konseptini sağlıkta dijitalleşme açısından çok değerli buluyorum.

Dr. Gürhan ZİNCİRCİOĞLU / İzmir-Tire Devlet Hastanesi / HIMSS Yönetim Konseyi Üyesi, HIMSS 7 Program Yöneticisi

HIMSS Eurasia’da sağlık teknolojileri ve endüstrisinin dönüşümünü görüyoruz

HIMSS Eurasia’ya baktığımızda aslında sağlık teknolojileri ve endüstrisinin de dönüşümünü görüyoruz. Firmalarımız global oyuncu olma yolunda ilerliyor. Bu bizim ve bu etkinliğin motivasyonu için çok çok kıymetli. HIMSS uluslararası bir network. Dünyada sağlık bilişimi ve teknolojilerinin gelişmesine odaklanan bir yapı. Biz de bu bölgede tüm ülkelerin faydasına sağlık hizmet sunumuna uygulanması için çalışmalar yapıyoruz.

Beşir Kemal ŞAHİN / HIMSS Eurasia Etkinlik Direktörü