Türkiye Başarısı ve Tecrübesi ile Bölge Ülkelere Öncülük Edecek

Dr. Fahrettin KOCA, Sağlık Bakanı 

Sağlık Bakanlığı’nın hastaya daha iyi ve kaliteli hizmet sunan ve sağlık çalışanlarının işlerini kolaylaştıran ‘kağıtsız hastaneler’ konusundaki kararlılığı tüm sağlık kuruluşları için motivasyon kaynağı olmuş; bugün Türkiye, sağlıkta dijitalleşme konusunda kat ettiği mesafe ile birçok Batı ülkeleri arasından sıyrılarak Avrupa lideri olmayı başarmıştır. Bu yıl itibari ile HIMSS EMRAM derecelendirmelerinde 1 adet seviye 7 ve 164 seviye 6 validasyonu olan kamu hastanesi ile tüm Avrupa ülkelerini geride bırakmıştır. Türkiye, aynı kararlılık ve hızla hastanelerini dijitalleştirmeye devam edecektir.

Türkiye’nin sağlık alanında gösterdiği performans ve dijital hastanecilikkonusunda aldığı yol, uluslararası alanda da dikkat çekmektedir. Başarısı ve tecrübesi ile bölge coğrafyasındaki ülkeler için iyi bir örnek ve lider olan ülkemizin küresel alanda gücünü artırmasında HIMSS’18 Eurasia’nın da büyük ölçüde katkı sağlayacağını umuyorum.

Geleceğe yönelik çok daha büyük fırsatlar yakalayabileceğiz

Prof. Dr. Sabahattin AYDIN, Medipol Üniversitesi Rektörü 

Türkiye’de düzenlenen HIMSS organizasyonu sağlık bilişim toplantıları, kongreleri, workshopları ve nitelikli katılımcı firmaları ile ulusal düzeyden uluslararası bir boyuta ulaştı. Burada hem özel sektör, hem kamu sektörü, hem hizmet sunucular, hem ödeyici kurumlar bir arada ortak görüş paylaşma fırsatı sunuyor. Dolayısıyla buradaki görüşmelerden, panellerden ve konferanslardan geleceğe yönelik çok daha büyük fırsatlar yakalayabileceğimizi düşünüyorum.

Türkiye bölge ülkeler için rol model konumunda

Dr. Şuayip BİRİNCİ, Sağlık Bakan Yardımcısı

Türkiye’nin sağlık alanında aldığı mesafe, tüm bölge ülkeleri ve gelişmekte olan ülkeler bakımından Türkiye’yi lider ülke konumuna getirdi. Böylelikle HIMSS’18 Eurasia adıyla Türkiye ile birlikte Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerini hedefleyen uluslararası bir etkinlik yapma gereği kaçınılmaz hale geldi. 2018 yılından itibaren bölge ülkelerini de kapsayan HIMSS’18 Eurasia Sağlık Bilişimi Fuarı ve EMRAM Eğitim Konferansını Türkiye’yi odak ülke olarak ele alarak İstanbul’da yapacak olmanın memnuniyetini yaşıyoruz. Sağlık Bakanlığının destek ve himayeleri başta olmak üzere, sağlık hizmet sunumunda önemli paya sahip üniversitelerin, özel hastanelerin, SGK ve benzeri kuruluşların işbirliği ve bölge ülkelerinin sağlık otoritelerinin katılımıyla gerçekleşecek HIMSS’18 Eurasia Etkinliği; en iyi IT uygulamaları ve inovasyona dayalı çözümlerle buluşma fırsatları oluşturacak. Böylece sağlık sektörünü dönüştürebilmenin yollarını birlikte keşfedeceğiz.

Türkiye’nin öncülük rolü ona ayrı bir misyon kazandırıyor

Harold “Hal” WOLF, III, Başkan & CEO, HIMSS, USA

Türkiye’nin sağlıkta dijitalleşme sürecinde göstermiş olduğu performans diğer ülkeler arasından hızla sıyrılmasına olanak sağladı. Türkiye civar ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler nezdinde üstlenmiş olduğu öncülük rolü ayrı bir misyon da vermektedir.

“HIMSS Türkiye”nin, bundan sonra “Himss Eurasia” adıyla bölgesel etkinlik olarak yapılacak olması Türkiye’deki partnerlerimiz kadar bizlere de büyük heyecan veriyor. Türkiye’nin sağlıkta dönüşüm ve dijitalleşme sürecinde edindiği deneyimi diğer ülkelerle paylaşarak uluslararası network sisteminin güçlü bir ayağı olarak öne çıkmasını ümit ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Sağlık sektörü en iyi dijitalleşen sektör

Mahir ÜLGÜ, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü 

HIMSS Türkiye, sağlık sisteminin dijitalleşmesi konusunda gelinen noktayı ölçmek, yeni hedeflerimizi ortaya koymak amacı ile sektör çalışanlarının, üreticilerinin, sağlık personelinin bir araya geldiği bir etkinlik… Geçtiğimiz yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından düzenlenen yarışmada en iyi dijitalleşen sektör olarak Sağlık Bakanlığı seçildi. Bunun haklı gururunu, onurunu içimizde hep birlikte taşıyoruz.

Amaç hasta güvenliği ve hasta bakım kalitesini artırmak

Yard. Doç. Dr. İlker KÖSE, Medipol Üniversitesinden 

HIMSS ülkelerin Sağlık Bakanlıklarına teknoloji yatırımları yaparlarken öncelikli olarak hastanın güvenliği ve sağlık hizmet kalitesinde artış olup olmadığını denetleme imkanı veren bir araç aslında… Hasta güvenliği ve bakım kalitesini artırmak hastanenin de bir amacı… Bu çerçevede hastanenin hangi seviyede olduğu görmesi ve ardından bu seviyeyi artırmak için çaba göstermesi hasta açısından faydalı bir süreç. Bu anlamda HIMSS için tüm taraflar için doğru teknolojiye, doğru zamanda hasta güvenliğini önceleyen şekilde yatırım yapma kılavuzu diyebiliriz

Hedefimiz Türkiye’nin sağlık üssü olmasıdır

Dr. Gürhan ZİNCİRCİOĞLU, Tire Devlet Hastanesinden 

HIMSS’te olduğum için çok mutluyum. Aynı zamanda etkinlik komitesinde de bulunuyorum. Bu sene konsept olarak ‘Dijital Hastane’ konsepti geliştirdik. Etkinlikte uluslararası katılımcılar var. Hedefimiz Türkiye’nin sağlık üssü olmasıdır.

HIMSS’18 Eurasia için ciddi bir çalışma var

Kemal ŞAHİN, Ekspotürk Genel Müdürü 

Türkiye’nin sağlık bilişiminde bölgesinde otorite olduğu bir gerçek. 2017 yılında etkinliğe Tunus, Pakistan, Azarbeycan, Kazakistan gibi birçok ülkeden katılım gerçekleşti. HIMSS’18 Eurasia’ya ile Türkiye’nin bölge liderliğini pekiştirmek üzere ciddi çalışmalar devam ediyor.