Pandemide sağlık hizmetinde ne oldu?

HIMSS + Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı’nda “Pandemide sağlık hizmetinde ne oldu? Halk sağlığı açısından gelecekte bizi neler bekliyor?” başlıklı oturumu gerçekleşti. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, HIMSS Klinik Daire Başkanı Dr. Charles Alessi‘nin yer aldığı oturumda, yeni dünya düzeninde nelerin yeniden oluştuğu, yönetilmesi gereken en zor alanlar, teknolojiyi kullanan insan yönetimi, halk sağlığı açısından sağlık dünyasını nelerin beklediği konuşuldu.

Pandemi sonrası sağlık hizmetlerinde gerçekleşen değişikliklere dikkat çeken Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, salgınla birlikte ortaya çıkan erken dönem pandemiye bağlı hastalık ve ölüm, kaynak kısıtlılığının Covid olmayan acil hastalara etkisi, kronik hastalıklarda bakımın kesintiye uğraması ve psikolojik, travmatik, ruhsat ve ekonomik etkilerden bahsetti. Sağlığın geleceğine ilişkin daha esnek ve sürdürülebilir bir sürece geçilmekle birlikte halk sağlığı risklerinde artış olabileceği öngörüsünü paylaştı.

Veri analizi, verinin kullanımı ve yönetimi gibi konulara değinen HIMSS Klinik Daire Başkanı Dr. Charles Alessi ise yeni kurulan dünya düzeninde “değişim”in yönetilmesi gereken başlı başına en zor alanlardan biri olduğuna dikkat çekti. Teknolojiyi kullanan kişilerin yönetilmesinin de önemine vurgu yapan Alessi, veriyi kullanmak için ne kadar araç olursa olsun sadece izin varsa kullanılabileceğini belirterek veriye ulaşım için hastanın izin vermesi gerektiğine değindi.


T.C. Sağlık Bakanlığı ve HIMSS ev sahipliğinde Ekspoturk organizasyonu ile gerçekleşen etkinliğe ilişkin detayları www.himsseurasia.com adresinden takip edebilirsiniz ! 👈

👇👇👇

#HIMSS#HIMSSEurope#HIMSSEurasia#DigitalHealth#MobileHealth#DijitalSağlık#TeleHealth#Telemedicine#