PANEL – Bilgi Teknolojileri Kullanılarak Kalite ve Klinik Çıktıların Geliştirilmesi

Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Sabahattin Aydın’ın moderatörlüğünde yapılan toplantıda, ABD’den Joint Commission International (JCI) Başkanı ve CEO’su Paula Wilson, ‘Sağlık Kalitesi için Bilgi Teknolojisinde Fırsatlar ve Riskler’ konusunda konuştu. Panelde, Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi ve HIMSS Türkiye Direktörü Dr. İlker Köse ise ‘Daha Kaliteli Sağlık Hizmet Sunumu İçin EMRAM’ın (Elektronik Medikal Kayıt Sistemi) Sağladıkları’na değindi. Oturumda Siemens Healthineers Satış Müdürü Ömer Demir ve Ankaref CEO’su Erhan Binici de konuşmacı olarak yer aldı.

ABD Joint Commission International (JCI) Başkanı ve CEO’su Paula Wilson:
“Teknolojinin güvenilirliğinin artırılması konusunda iki nokta: Günlük operasyonlarda üst liderlik yani idari bir sistem getirilmeli ve sürekli proses iyileştirilmesi yapmak gerekli”

Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi ve HIMSS Türkiye Direktörü Dr. İlker Köse:
“Sağlık hizmetine erişilebilirliği artırmak dendiğinde yapılması gereken yüzlerce şey vardır ama artırılmak istenen erişilebilirliktir. Sağlık kalitesini artırmak istediğimizde karar vermemizi kolaylaştıracak çok sayıda kaynak ve araçlar olsa da genel anlamda bütüne bakmak gerçekten zor.”

Siemens Healthineers Satış Müdürü Ömer Demir:
“Dünya hızla değişiyor. Dijital teknolojilerdeki hızlı değişim insanların sağlığını yönetmedeki davranışlarını da etkiliyor. Hasta davranışları ve ödeme sistemlerindeki değişimler sağlık sağlayıcılarını değer bazlı hizmete yönlendiriyor”

Ankaref CEO’su Erhan Binici:
“Ankaref teknoloji ile uğraşan bir teknokent şirketidir. Ülke genelinde ilk olarak Sağlık Bakanlığına aşı ve antiserum soğuk zincir ve stok yönetim sistemi hizmetini sunduk”