PANEL – Sağlıkta Nesnelerin İnterneti

T.C. Sağlık Bakanlığı Tıbbi İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkan Yardımcısı Recep Uslu’nun moderatörlüğünü yaptığı toplantıda İtalya’dan Istituto Clinico Humanitas Hastanesi Bilgi Sistemleri Müdürü Elena Sini, İngiltere Kamu Sağlığı Kıdemli Danışmanı ve HIMSS Klinik Hizmetler Başkanı Charles Alessi ve ABD CMIO Aurora Health Care MD, MOH, MBA, FHIMSS, Senior VP Manish Kohli, konuşmacı olarak yer aldı.

T.C. Sağlık Bakanlığı TİTCK Başkan Yardımcısı Recep Uslu,
“Ürün Takip Sistemi (ÜTS) tıbbi cihazların ve kozmetik ürünlerin kaydına, izlenebilirliğine ve takibine ilişkin kayıt işlemlerinin yapıldığı bunun yanında tıbbi cihazların satış, dağıtım, alım, kullanım, bakım, onarım ve kalibrasyon süreçlerinin takibinin yapıldığı bir sistemdir.”

İtalya Istituto Clinico Humanitas Hastanesi Bilgi Sistemleri Müdürü Elena Sini,
“Türkiye’de sağlık hizmetlerinin dijitalleşme süreçleri gerçekten ilgi çekici.”

İngiltere Kamu Sağlığı Kıdemli Danışmanı ve HIMSS Klinik Hizmetler Başkanı Charles Alessi,
“Küresel olarak insanlar hangi konulara kafa yormalı? Acaba yürümeyi yeni öğreniyorken koşmaya başlamalı mıyız? Sağlık hizmetleri konularında hala bazı temel konularla ilgili mücadeleler yaşıyoruz. Örneğin sağlık sistemlerinin interoperabilitesi bunlardan biri…”

ABD CMIO Aurora Health Care MD, MOH, MBA, FHIMSS, Senior VP Manish Kohli,
“Son 15-20 yılda sağlık hizmetleri büyük bir gelişim gösterdi. Verinin sadece yüzde 10’u hastayla ilişkili, yüzde 5’i çevresel, yüzde 15’i toplumsal etkileşimler, yüzde 30’u genetiğimize bağlı ve yüzde 40’ı da kişisel davranışlar. Dolayısıyla sağlığı etkileyen faktörlere baktığınız zaman hastane ya da klinikten bahsetmiyoruz. Verinin yüzde 90’ı doktorların alabildiği bir bilgi bile değil.”