PANEL – ‘Veri’nin Yapılandırması: ‘Bilgi’den Klinik ve Mali Bilgeliğe

T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Dr. M. Mahir Ülgü’nün moderatörlüğünde yapılan toplantıda, Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi ve HIMSS Türkiye Direktörü Dr. İlker Köse, ‘Veriden Hikmete Genel Bakış Açısı’ konusunda konuştu. T.C.Sağlık Bakanlığı’ndan TİTCK Başkan Yardımcısı Eray Kaplan, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünden Berrak Bora Başar ve ABD CMIO Aurora Health Care MD, MOH, MBA, FHIMSS, Senior VP Manish Kohli birer konuşma yaptı. Oturumun devamında Abbott Profesyonel Servis Yöneticisi Emre Tavşancıl ve Turkcell Sağlık Projeleri Yönetiminden Cihan Aydın sunumu ile yer aldı.

Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi ve HIMSS Türkiye Direktörü Dr. İlker Köse:
“Bilgiye nasıl ulaşıyoruz? Bilgiye neden ihtiyacımız var? Karar vereceğiniz zaman konu ile ilgili yeterli sayıda ve nitelikte bilgiye ihtiyacımız var. Sebepsiz karar alanlar rasyonal kabul edilmiyor.”

T.C. Sağlık Bakanlığı TİTCK Başkan Yardımcısı Eray Kaplan:
“Günümüzde bilgiye ulaşmak istediğimizde arama motorları her türlü bilgiyi önümüze koyuyor. Bu bilgiyi aldıktan sonra karar destek sistemine ihtiyaç var.”

ABD CMIO Aurora Health Care MD, MOH, MBA, FHIMSS, Senior VP Manish Kohli:
“Veriye dayalı tıpta çok fazla veri toplanmakla birlikte karar alma zorlaştı”

T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünden Berrak Bora Başar:
“Veriyi neden topluyoruz? Veri nereden geliyor? Veriyi toplamada nihai neden ‘bilge kararlar verebilmek’tir.”

Turkcell Sağlık Projeleri Yönetiminden Cihan Aydın:
“Türkcell dijital dönüşüm yolunda üç odak: Enerji -otomotiv, eğitim ve sağlık çözümleri…”

Abbott Profesyonel Servis Yöneticisi Emre Tavşancıl:
“Dünyadaki güncel bilginin yüzde 90’ı son 2 yılda üretildi. Toplam medikal bilgi her 5 yılda 2 katına çıkıyor ve bu verinin yüzde 80’i karışık durumda”