Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci: “Teknolojinin Çağın Gerektirdiği Tüm Araçlarını Kullanma Gayretindeyiz”

T.C. Sağlık Bakanlığı ve HIMSS ABD işbirliği ile düzenlenen etkinlikle ilgili olarak konuşan T.C. Sağlık Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Sağlık Bakanlığı olarak vatandaşların daha iyi ve hızlı hizmet almasını sağlamak ve sağlık çalışanlarının işini kolaylaştırmak adına teknolojinin çağın gerektirdiği tüm araçlarını kullanma gayreti içinde olduklarını belirtti.

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen uygulamalardan da bahseden Birinci, “Bir tarafı ile baktığımızda hem hizmeti verdiğimiz en önemli unsur olan hastanelerimizi dijitalleştirmek hem de vatandaşımızın aldığı sağlık hizmeti ile alakalı tüm detaylara hayatının her döneminde erişmesini sağlamak için birçok uygulama geliştirdik. Bugün baktığımızda e-Nabız, Tele Radyoloji Sistemi, Karar Destek Sistemi, e-Rapor, SİNA, Mekansal İş Zekası gibi sağlığı bilişimle buluşturan uygulamaların yanında kağıtsız hastane kavramı da uzun süre önce gündemimize girdi. Tüm sağlık kuruluşlarımız için motivasyon kaynağı oldu” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin sağlıkta dijital dönüşüm başarısı ve tecrübesi ile bölge ülkelere öncülük edeceğinin altını çizen Birinci, “Bugün Türkiye, sağlıkta dijitalleşme konusunda kat ettiği mesafe ile gelişmiş birçok Batı ülkeleri arasından sıyrılarak Avrupa lideri olmayı başardı” dedi.

Bu yıl itibari ile HIMSS EMRAM derecelendirmelerinde Türkiye Kamu Hastanelerinin 2 adet seviye 7 ve 164 adet seviye 6 olmak üzere toplam 166 kağıtsız hastane ile tüm Avrupa’nın beş katından daha fazla hastaneye sahip olduğunun altını çizen Birinci, bu dijital dönüşüm sürecine üniversite hastaneleri ve özel hastaneleri de davet ettiğini belirtti.

Yapay zeka ve dijital teknolojilerinin hayatımıza girmesiyle pek çok geleneksel uygulamanın tarih olacağına değinen ve hastane merkezli sağlık hizmet sunumunun hasta merkezli sağlık hizmet sunumuna dönüştüğüne dikkat çeken Birinci, “Tüm bu dijital dönüşüm ve bilişimle yönetme kültürünün bizim sistemimize nasıl hakim olduğunu 2019 HIMSS Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Kongresi ve Fuarında görmek mümkün olacak. Sağlıkta Dijital Dönüşüm başarımızda önemli rol üstlenen sektörümüzün başarılı marka ve kurumlarını da, ülkemizin bu alandaki başarısını bizimle birlikte dünyaya anlatacak” diye konuştu.