Sağlık Tesisi Yönetimindeki En Akıllı Yardımcı: mantIQ İş Zekası Platformu

Elektronik sağlık üzerine uzun yıllardır akademik çalışmalar yürüten ve uluslararası Ar-Ge projelerinde ülkemize kazandırdığı başarılarla öne çıkan SRDC A.Ş., yapay zekâ teknolojileri ile sağlık verisini anlamlandırarak karar alıcılara sunan mantIQ iş zekâsı platformunu tanıttı. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın eğitim ve araştırma hastanelerinde hizmet vermeye başlayan mantIQ, tüm yönetim kademelerinden ve hekimlerden beğeni toplayarak yeni kullanıcılara ulaşıyor.

Lisans bağımlılığı olmayan ve tamamen yerli kaynaklarla ODTÜ Teknokent’te geliştirilen mantIQ, yüksek teknoloji veri analizi ve görselleştirme araçları sayesinde biriken verilerinizi anlamlandırmanıza ve hızlı karar almanıza yardımcı olan bir iş zekâsı platformudur.

Finansal Analizler: Sağlık işletmelerindeki finansal durumu gözlemek ve doğru zamanda doğru kararları verebilmek büyük önem arz ediyor. Farklı kaynaklardan biriken veriyi birbiriyle ilişkilendirmek ve tüm detaylarıyla analiz edebilmek, maliyet ve gider verisini işletmenin diğer kaynaklarıyla doğru bir şekilde ilişkilendirmek yoğun emek ve zaman isteyen bir iştir. mantIQ’ın hedefi bu zorlu süreci yöneticiler ve karar alıcılar için günlük rutinleri içinde yapabilecekleri şekilde kolaylaştırıyor.

Hizmet Kalitesi Analizleri: Sağlık işletmelerinde kalite, hem birçok ulusal ve uluslararası standarda uyumlu olabilmek hem de klinik anlamda verilen hizmetlerin geri dönüşü olarak toplum sağlığı ve ekonomik kalkınma sağlamak adına önemli bir faktör. Hastanenin birçok farklı biriminde verilen hizmetlerin kalitesinin detaylı takibini yapmak, hizmet kalemlerinin finansal verilerle ilişkilendirmesini yapabilmek, bilinçli ve doğru kararlar verebilmek için biriken tüm verinin hızlı ve doğru bir şekilde analizini yapmak önemli. mantIQ, bu noktada tanımlı Performans Göstergeleri, çoklu kırılımları ve bu göstergeler üzerinde çalışan analiz motorları ile ilgili yöneticilere hastanede verilen hizmetin kalitesini değerlendirmek ve yönetsel kararları desteklemek için en uygun ortamı sunuyor.

Verimlilik Analizleri: Son yıllarda yaşadığımız demografik ve ekonomik gelişmelerle birlikte, sağlık sektöründeki yüksek maliyetler; sağlığa ayrılan kaynakların verimli ve etkin kullanımını zorunlu kılıyor. Bu sebeple, verimlilik temel hedef alınarak kaynakların doğru bir şekilde kullanılmasını sağlayan sistemlerin kullanılması büyük önem arz ediyor. mantIQ’ın sunduğu maliyet analizleri sayesinde ne kadar para harcandığının takibi kolaylıkla yapılabilirken, aynı zamanda harcanan miktarların ne kadar işe yaradığı ve kaynakların ne kadar verimli kullanıldığının analizi de yapılabiliyor.

Tahminsel Analiz: Biriken sağlık verisi üzerinde açıklayıcı analizler yapmak ve detaylı istatistikler sunmanın ötesinde, ham veri içerisinde ilişkisel analiz yaparak ve performans göstergelerinin zaman düzleminde projeksiyonunu oluşturarak tahminsel analiz sonuçları üreten mantIQ, karar alıcıların geleceğe yönelik plan yapmasını veriden elde edilen kanıtlara dayandırıyor ve oldukça kolaylaştırıyor. İleri teknoloji yapay zekâ algoritmalarını kullanan mantIQ, her gösterge için geleceğe yönelik tahminler üreterek ve farklı göstergelerin birbiriyle ilişkilerini detaylandırarak karar alıcılara sunuyor.

Daha fazlası için, 25-27 Ekim 2018 tarihleri arasında, Pullman Hotel’de gerçekleşecek HIMSS’18 Eurasia’daki SRDC standına bekleriz.

mantIQ