Şehir Hastanelerinin dijital altyapısı Turkcell’e emanet

Üstün yapı standartlarında inşa edilen şehir hastanelerini aynı kalitede teknolojik altyapıyla donatan Turkcell, bilgi teknolojileri altyapısı, Hastane Bilgi Yönetim Sistemi uygulama yazılımı servisi ve hastanede barındırılan ilgili veri giriş personeli ile bu kapsam içindeki tüm operasyonu yönetiyor. 2017 Yılında Yozgat ve Adana Şehir Hastaneleri ile başlayan bu dönüşüm, 2018’de Elazığ ve Eskişehir, 2019 yılında ise Bursa hastaneleri ile devam ediyor.

Şehir hastaneleri artık dijital bir kimliğe bürünüyor. Dijital hale getirilen hastanelerde bilgi sistemleri birbiriyle bütünleşik olarak çalışırken bir yandan her türlü tıbbi cihaz kurulan sistem sayesinde ağlar ve sensörler aracılığıyla bilgi alış verişinde bulunuyor. Akıllı bina teknolojisiyle birleşen sistemle hastane yönetimi eksiksiz işlerken aynı zamanda radyoloji görüntüleri, raporlar, formlar ve kan testleri kağıt ve film kullanılmadan ilgili doktorun ekranında yer alıyor. Ayrıca hastanın sağlıkla ilgili tüm bilgileri doğru, eksiksiz bir şekilde kayıt altında alınıp istenildiğinde tek tuşla ulaşılabiliyor. Hastaların teşhis ve tedavi süreçleri hızlanırken sağlık personelinin de hayatı kolaylaşıyor.

Turkcell’in dijitalleştirdiği Türkiye’nin ilk şehir hastanesi olan Yozgat Şehir Hastanesi, Türkiye’nin en iyi IT uygulamaları ve inovasyona dayalı çözümlerinin akredite edildiği HIMSS Türkiye’den, Seviye 6 sertifikasyonu almaya hak kazanarak, dünyanın saygın dijital hastaneleri arasındaki yerini aldı.

T.C. Sağlık Bakanlığı, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Medipol Üniversitesi ve HIMSS işbirliğiyle yürütülen dijital hastane değerlendirme çalışmaları kapsamında dijital altyapısının tamamı Turkcell tarafından sağlanan, Türkiye’nin ilk şehir hastanesi Yozgat Şehir Hastanesi, EMRAM Seviye 6 kriterlerini karşılayarak, Seviye 6 hastanesi olarak tanınmaya hak kazandı. HIMSS Türkiye tarafından verilen 6 akreditasyonu sayesinde Yozgat Şehir Hastanesi’nin dünyanın saygın dijital hastaneleriyle aynı hizmeti verdiği onaylanmış oldu.

HIMSS’in en üst seviyesi olan seviye 7 için Yozgat Şehir hastanesi haziran ayında HIMSS global tarafından ön değerlendirmeyi başarıyla geçti. Bu yıl içerisinde HIMSS7 sertifikalı ilk şehir hastanesi olmak için çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.

TURKCELL HBYS GELİYOR
HBYS yazılımının hastanenin işletilmesi için kritik önemine binaen, Turkcell kalitesi ile bir Hastane Bilgi Yönetim Sistemi yazılımını hayata geçirmek için kolları sıvadı. Turkcell bünyesinde oluşturulan uzman mühendis kadrosuyla Türkiye’nin en iyi HBYS uygulamasını yaratmak için çalışmalarına başladı.

Turkcell

“Djital Hastane Dönemini TURKCELL Başlattı”
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan, Turkcell olarak Yozgat şehir hastanesini en son teknolojiyle donattıklarını ve dijital hale getirdiklerini kaydederek şunları söyledi:

“Turkcell olarak Türkiye’deki dijital hastane dönemini Yozgat Şehir Hastanesi’yle birlikte başlattık. En son teknolojiyle donattığımız hastanede kurduğumuz Bilgi Yönetimi Sistemiyle hastane içerisindeki her şeyi dijital hale getirdik. Kurduğumuz dijital altyapıyla hastaların tüm sağlık verilerinin mobil cihazlardan takip edilebilir hale geldi. Yine hastane içerisine yerleştirdiğimiz kiosklarla sıra almak, tahlil sonuçlarına ulaşmak kolaylaştırıldı.

Bu dijital altyapıyla her türlü tıbbi cihaz ağlar ve sensörler aracılığıyla bilgi gönderebilir şekle büründü.
Dijitalleşme sayesinde hastane içerisinde kağıdı da ortadan kaldırdık. Artık röntgenler, raporlar, kan testleri elden ele dolaşmıyor. Doğrudan doktorlarımızın önüne geliyor. Hastanenin dijitalleşmesi yolunda yaptığımız çalışmalarımız alınan HIMSS 6 Akreditasyonu da tescillenmiş oldu. Böyle hastanemizi dünyanın önde gelen dijital hastaneleri arasındaki yerini aldı. Yozgat’ta edindiğimiz bu tecrübemiz ülkemizdeki diğer hastanelerinin dijitalleşmesi yolundaki çalışmalara da büyük katkı sağlayacak.”

Erkan, dijitalleşmenin hasta ve çalışan memnuniyetini artıracağını sözlerine ekleyerek , “HIMSS 6 Akreditasyonu sayesinde dünyanın saygın dijital hastaneleri teknolojinin sağlık hizmetlerinde daha ileri seviyede kullanılmasıyla hasta ve çalışan güvenliğini en yüksek düzeye çıkarılmasını sağlamaktadır. Hasta güvenliği ve doğru tedavinin uygulanmasını destekleyen bu sistem, hastalarımızın ve çalışanlarımızın memnuniyetini daha üst seviyelere taşıyacaktır. Turkcell olarak, başlattığımız bu dönüşümden edindiğimiz tecrübeleri daha da ileriye taşıyarak Adana ve Elazığ Şehir Hastaneleri’nde de hizmete devam ediyoruz. Açılış için tüm hazırlıklarımızı tamamladığımız Eskişehir Şehir Hastanesi de hasta kabulü için gün sayıyor” dedi.