T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci: “E-Nabız, 55 milyondan fazla kullanıcısı ile dünyanın en büyük kişisel sağlık kaydı sistemidir”

Türkiye’nin pandemi sürecinde dijital sağlık araçlarıyla güçlü bir mücadele ortaya koyduğuna ve dünyaya örnek olacak birçok uygulamayı sağlıkçılar ve vatandaşların hizmetine sunduğuna vurgu yapan T.C. Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, 55 milyondan fazla kullanıcısı olan dünyanın en büyük kişisel sağlık kaydı sistemi olan e-nabız’ın sağladığı avantajlardan bahsetti. Hayat Eve Sığar uygulaması ile Türk vatandaşlarının kendilerini daha güvende hissettiklerini söyleyen Birinci, HES kodu uygulaması ile ilgili olarak “Bugüne kadar nüfusumuzun yüzde 97’si HES kodu almış ve 10 milyarın üzerinde HES kodu sorgulaması yapılarak güvenli sosyal hayatın kesintisiz olarak devam etmesi sağlanmıştır. 23 milyondan fazla risk uyarısı veren sistem ile, seyahat, ziyaret ve toplu alanlarda diğer insanlarla temasın önüne geçilmiştir” diye konuştu.
Pandeminin kontrol altına alınmasında en önemli aksiyon olan filyasyon ve izolasyon
takip sistemi mobil uygulaması FİTAS ile filyasyon ekiplerinin 9 milyon kilometre yol kat ederek dünyanın etrafını 228 kez dolaşmış kadar mesafe aldıklarını ve Covid pozitif ve temaslı vatandaşlara şifa olduğunu ifade eden Birinci, pandemi ile birlikte gelecek 5-7 yıla projekte edilen dijital olgunlaşma seviyesine 2023 yılında ulaşılmış olacağını ön görebildiklerini sözlerine ekledi.