T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca: “Bu millet, geliştirdiği her hayırlı hizmeti tüm dünya ile paylaşmaya her zaman hazırdır”

HIMSS + Eurasia açılış konuşmasında Türkiye’nin COVID-19 ile mücadelede dijital sağlık altyapısının topluma sağladığı faydaları güçlü bir şekilde hissettiğine vurgu yapan T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Salgında özellikle güçlü bilişim altyapımızın sağladığı avantajları dost ülkelerle paylaşmaya hazır olduğumuzu, sağlık alanında uluslararası dayanışmaya her zaman olduğu gibi bugün ve gelecekte de güçlü katkı sağlayacağımızı bir kez daha vurgulamak isterim. Bilmenizi isterim ki bu millet, geliştirdiği her hayırlı hizmeti tüm dünya ile paylaşmaya her zaman hazırdır. Ev sahipliğini yaptığımız HIMSS Eurasia 2021 sağlık bilişimi ve teknolojileri konferansının bu kapsamda güçlü bir etkileşime katkı sunacağına inanıyorum. Hem ülkemiz hem de bölge ülkeleri için işbirliği çok daha güçlenerek devam edecektir” diye konuştu.
Dijital hastane açısından HIMSS mükemmeliyet seviyesi olan Seviye 7’ye ulaşmış hastane sayısına bakıldığında, Türkiye haricinde tüm Avrupa’da 5 hastanenin Seviye 7’ye sahip olduğunu sözlerine ekleyen Bakan Koca, “Ülkemizde ise yeni validasyon süreçlerini eksiksiz yerine getirerek seviye 7’ye ulaşan Tire Devlet Hastanesi, Yozgat Şehir Hastanesi, Ödemiş Devlet Hastanesi, Bahçelievler Devlet Hastanesi ve Isparta Şehir Hastanesi ile toplam 5 hastanemiz bulunmaktadır. Bunun yanı sıra validasyonunu tamamlayarak seviye 6 konumuna gelen hastane sayımız 66’ya ulaşmıştır. Diğer taraftan ağız ve diş sağlığı merkezlerinin dijitalleşme süreçlerinde, ülkemizde çok kısa bir sürede 14 ağız ve diş sağlığı merkezimiz Seviye 6, iki merkezimiz ise seviye 7 olarak tescillenmiştir” diye konuştu.