Tacikistan Sağlık Bakanı Jamoliddin Abdullozoda Vatandaşlarımıza sunacağımız sağlık hizmetlerinde Türkiye’nin modern ve dijital sistemlerine ilişkin tecrübelerinden faydalanmaya hazırız.

Konuk ülke Bakanları Türkiye’nin tecrübesini ülkelerindeki sağlık sistemine yansıtmak üzere işbirliği görüşmeleri yapacak
HIMSS + Eurasia’nın açılışında konuşan konuk ülke bakanları Türkiye’de bulunmaktan ve sağlık alanındaki gelişmeleri takip edebilecek olmaktan dolayı memnuniyetlerini dile getirdi. Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Alymkadyr Beishenaliev Türkiye’nin sağlıkta dijitalleşme uygulamalarını ve geldiği noktayı paylaşarak sağlıkta sağlanan tüm imkanları herkese sunulabileceğini göstermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bosna-Hersek Sivil İşler Bakanı Ankica Gudeljević ise yenilikçi dijital teknolojileri ile Türkiye’nin sağlık alanında güçlü işbirlikleri sağlayacağına dikkat çekti.
Türkiye’nin uluslararası çapta böylesine büyük bir organizasyona imza atmasından dolayı memnuniyetlerini dile getiren Filistin Sağlık Bakanı Mai Salem Alkaila, Filistin’de bulunan iki hastanenin Türk hastanesi olarak anıldığını, Türk bir firmanın dijital kayıt sistemini kullanarak her bir hasta için eşsiz kayıtlar oluşturduklarını ve HIMSS + Eurasia’dan dijital sistemlerine ilişkin planlar yaparak ayrılmak istediklerini belirtti.
Pandeminin sağlık sistemindeki tıbbi kaynaklar, aşılar, insan kaynaklar konusunda açıkları ortaya koyduğuna değinen Namibya Sağlık Bakanı Shangula Kalumbi konuşmasında sağlık ve ekonomi ile sağlık ve üretkenlik arasındaki ilişkilerin görmezden gelinemeyeceğine dikkat çekti.
Türkiye’nin modernliği ve dijitalleşmesi ile dünya ülkelerinin önünde olduğunu gördüklerini belirten Tacikistan Sağlık Bakanı Jamoliddin Abdullozoda, vatandaşlarına sunacakları sağlık hizmetlerinde bu tecrübeden faydalanmaya hazır olduklarını belirtti. Azerbaycan ve Türkiye’nin her dönemde birbirine destek olan iki ülke olduğuna ve sağlık bakanlıkları ve üst düzey delegasyonlarının sürekli temas halinde olduğuna vurgu yapan Azerbaycan Sağlık Bakan Yardımcısı Elsevar Aghayev ise pandeminin ilk gününden itibaren de işbirliği ve bilgi alışverişlerinin sürdüğünü söyledi. Turkovac aşısının başarısından duydukları memnuniyeti dile getiren Aghayev aşının 3. faz denemelerine katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.