Türkiye dijital dönüşümde arzu ettiği yere geldi

Türkiye’nin sağlık alanında dijital dönüşümde gerekli adımları atarak hedeflenen yere geldiğini ifade eden Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın, “Artık sıra sağlık hizmeti sunucularının içindeki dönüşüme gelmişti” dedi.

Türkiye’nin sağlıkta dijital dönüşümünü değerlendiren Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın, sağlıkta dijital dönüşümün dijital hastane boyutu ile ele alındığında Sağlık Bakanlığının 2013-2017 stratejik planı içinde tanımladığı hedeflerden biri olduğunu kaydetti. 2003 yılında başlayan Sağlıkta dönüşüm programı ile sağlıklı bilişimi alanında elde edilen kazanımlar dikkate alındığında, dijital hastane çalışmasının zamanda ve yerinde başlatılmış bir olduğuna dikkat çeken Aydın, “Zira sağlık birleşimi alanında atılması gereken adımlar atılmıştır” dedi. Türkiye’deki dijital dönüşüm çalışmalarının gerek standart alt yapısı gerekse uygulama kapasitesi olarak dünyada sayılı örnekler arasında yer aldığına dikkat çeken Aydın, artık sıranın sağlık hizmeti sunucuları içindeki dönüşüme geldiğini ifade etti.

Yapılan çalışmalar doğrudan hasta güvenliği ve sağlık hizmet kalitesini artırmaya yönelik
Kamu hastanelerinde artarak devam eden dijitalleşmenin sağlık hizmetlerine katkılarına ilişkin, dijital dönüşüm çalışmalarının doğrudan hasta güvenliği ve sağlık hizmet kalitesini artırmaya yönelik olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sabahattin Aydın, bu çalışmalarla büyük oranda elektronik sağlık kaydının anlamlı kullanımı konusunda bir takım faydalı uygulamaların hastanelere kazandırılmasının hedeflendiğini belirtti. Bu uygulamalar arasında elektronik istem, klinik karar destek sistemi, kapalı döngü ilaç uygulaması, hekim ve hemşire klinik dokümanları ve PACS gibi fonksiyonların sayılabileceğini söyleyen Aydın, “Tüm bu uygulamaların hasta güvenliği ve sağlık hizmet kalitesi açısından oldukça önemli katkılar sağladıkları literatürde belirtilmektedir” dedi.

Dijitalleşme açısından özel hastaneler ve vakıf hastanelerinin durum
Dijital dönüşüm açısından hastaneleri değerlendiren Prof. Dr. Sabahattin Aydın, kamu hastanelerinin daha hızlı ve topyekun hareket edebildiğini ve özel ve üniversite hastanelerine göre ortalamada daha ileride olduğunu ifade etti.

  • HIMSS Eurasia Perspektif bülteninden…

X
X