Türkiye İlaç Takip Sistemi (İTS) ve Ürün Takip Sistemi (ÜTS) açısından tek örnektir

HIMSS’18 EURASIA,’da konuşan T.C.Sağlık Bakanlığı’ndan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkan Yardımcısı Eray Kaplan, İlaç Takip Sistemi (İTS) ve Ürün Takip Sistemi (ÜTS) açısından Türkiye’nin tek örnek ve rakipsiz olduğunu ifade etti.


Türkiye sağlık bilişimi konusunda dünyadaki en iyi ülkelerden biri, bunu artık anlamış, fark etmiş durumdayız. Sağlık bilişimi konusu bir derya deniz. Ulaşılması istenen hedefler gözetildiğinde ulaştığımız nokta hedefler sürekli yenilendiğinden hedefimizin gerisinde kalabiliyor. Ancak varmak istediğimiz noktaya bakıldığında yine iyi bir yerdeyiz. Takip sistemleri açısından değerlendirecek olursak dünyada İlaç Takip Sistemi (İTS) ve Ürün Takip Sistemi (ÜTS) açısından tek örneğiz, rakipsiziz. Hatta artık teknoloji ihraç eder durumdayız. Örneğin çözüm ortağımız tarafından Suudi Arabistan’a İTS ihraç edildi. Yine diğer bir çözüm ortağımız tarafından Tıbbi Cihaz Bilgi Bankası Kırgızistan’a ihraç edildi. Hatta buralara devlet memuru statüsündeki personelden dahi ücretsiz izin ile danışman gönderdik. Bu bizim açımızdan iftihar ve onur verici bir konu olmasından dolayı sağlık bilişimi alanında dünya ülkelerine ürün ihraç edebilecek kadar iyiyiz.
HIMSS etkinliklerine hem önemseyerek hem de severek geliyorum. Konuşmalarımda da yenilikleri ve orijinal konuları anlatmaya çalışırım. Bu yıl HIMSS’18 Eurasia programını incelerken ne kadar dolu olduğunu gördüm. Olabildiğince takip ettim. Ülkem adına şu konuda seviniyorum; artık veriyi nasıl toplayacağız, aldığımız veriyi ne yapacağız, konularını aşmış durumdayız. Artık verinin doğruluğunu, validasyonunu, yapay zekayı, veriyi oluştururken hangi algoritmaları kullanalım ki ürün güvenliği temin edip insan sağlığında beklenmedik bir komplikasyon meydana getirmeyelim noktasına vardık ve bu da sevindiricidir. Bu yıl HIMSS’18 Eurasia’nın bu konulara yönelmiş olması ve çizdikleri tarifler yerini buldu. Yine veriden bilgiye, hikmete ya da mali bilgeliğe konusu da gösteriyor ki artık veriyi aldık, işliyoruz ve bir irfan haline getirmenin arayışları içindeyiz. Start-Up konusu da heyecanla beklediğimiz konulardan. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de Start-Up’lar önemli bir konu. Bu yıl orijinal konulardan biri de nesnelerin interneti. TİTCK’ten arkadaşlarımız da oturumlarda yer aldı. Nesnelerin interneti yeni ve dünyada çok konuşulan kavramlardan biri. Bu yönleri ile HIMSS’18 Eurasia hem inovatif hem de ana hatları ile veride ulaşmış olduğumuz noktayı göstermesi açısından gayet iyi bir organizasyon oldu.
Neresi itibari ile sağlık bilişim üssü olmadık ki, Türki ülkelere, Ortadoğu’ya, Arap Yarımadasına nazaran sağlık bilişim üssü olduk. Ülke olarak Avrupa Birliği’nden de iyi bir noktadayız. Avrupa Birliği hala İlaç Takip Sistemini kurmakla ya da ana hatlarını çizmekle uğraşıyor. Ancak bizden sistem ihraç edenler 1 yıl içinde sistemlerini kullanabiliyorlar.
Dolayısıyla sağlık bilişim üssü olduk. Burada ne yapacağımızı bilerek ilerliyoruz. Temeldeki sorunumuz ve sorumluluğumuz ise yol kazasına uğramamak. Çünkü bir ivmemiz var, devam ediyor ve ilerliyoruz. Yol kazasından korunmanın bilimsel metotları da bellidir. Bunları uygulamaya gayret ediyoruz. Özellikle Start-Up modelini geliştirmemiz, uygulamamız, düşünce sahipleri ile sermaye sahiplerini buluşturmamız isabetli bir yaklaşım olacaktır. Bununla ilgili de çalışıyoruz.

Bazı konularda HBYS çözümlerinde lokal yazılımların kontrol konusunda desteklenmeye ihtiyaçları olduğunu ve merkezi çözümlerle desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Diğer bir mesele ise politika üretmek için bu çözümleri ne şekilde evireceğiz meselesi önemlidir. Bu minvalde politikalarımız belli, oluşturuyoruz.

Son olarak bilgi hayatımızı ve insanı değiştiriyor, dönüştürüyor. Hiçbirimiz eskisi gibi yaşamıyoruz. İnsanı olumlu mu, olumsuz mu değiştiriyor noktasında dikkatli olmalıyız. Bilgi güçtür ama bilginin güç olarak kullanılmasının temel şartlarından biri de çok dikkatli davranılmasıdır. Ülkemizde zaten kişisal verileri koruma kanunu çerçevesinde bu teminat altına alınmış durumdadır. Ülke olarak çok şükür, iyiyiz ve iddialıyız.

X
X