Türkiye sağlık bilişiminde dünyada güçlü bir oyuncu

HIMSS’18 EURASİA EMRAM EĞİTİM KONFERANSI ve FUARI, SAĞLIK YÖNETİCİLERİ, HASTANE IT SORUMLULARI ve BİLİŞİM SEKTÖRÜNÜN KATILIMI İLE YAPILDI

T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci:
“Türkiye sağlık bilişiminde dünyada güçlü bir oyuncu”

HIMSS’18 Eurasia EMRAM Eğitim Konferansı Sağlık Bilişimi Fuarı ve, 25-27 Ekim tarihleri arasında, İstanbul Pullman Hotel’de sağlık bilişimi profesyonellerini biraraya getirdi. Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya, Finlandiya, KKTC, Bosna Hersek, Hırvatistan, Malezya, Tacikistan, Mali, Türkmenistan, Kazakistan, Karadağ, Sudan, Moldova, İran, Katar, Hollanda, Fransa, Romanya, Kırgızistan olmak üzere 23 ülkeden katılımcının yer aldığı etkinlik üç gün boyunca yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırladı.

Etkinliklerde “SAĞLIK BİLİŞİM ÜSSÜ TÜRKİYE” Teması öne çıktı
HIMSS’18 Eurasia’nın açılışı, T.C. Sağlık Bakanı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Malezya Sağlık Bakanı Dr. Dzulkefly Ahmad, KKTC Sağlık Bakanı Dr. Filiz Besim, HIMSS USA III. President & CEO’su Harold “Hal” Wolf ve Medipol Üniversitesi adına konuşan Rektör Prof. Dr. Sabahattin Aydın’ın katılımı ile gerçekleşti. Açılış sonrası konuk Bakanların konuşmacı olarak yer aldığı Türkiye ve Dünya’da Sağlık Vizyonu konulu mini panel düzenlendi.

HIMSS EMRAM Seviye 6 & 7 Ödül Töreni
HIMSS seviye 6 ve 7’ye hak kazanan 164 hastanenin yöneticileri ve İl Müdürlerine ödülleri, T.C. Sağlık Bakanlığı ve HIMSS Yöneticilerinin katıldığı bir törenle verildi. Hastaneler ödüllerini T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, HIMSS USA III. President & CEO’su Harold “Hal” Wolf ve HIMSS Analitik Avrupa ve Latin Amerika, Birleşik Krallık Bölge Direktörü John Rayner, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Dr. M. Mahir Ülgü ve Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi ve HIMSS Türkiye Direktörü Dr. İlker Köse’nin elinden aldı.

Dijital Hastane Dikkat Çekti
Ziyaretçilere hastanelerin dijital süreçlerinde çözümün parçası olan yazılım, donanım, cihaz ve teknolojik ürünlerin kullanımı ve uygulamaları örnekleri ile tecrübe etme imkanı sunan ‘Dijital Hastane Pavilyonu’nda, hasta güvenliğini ve kişisel verilerin mahremiyetini önceleyen, sağlık profesyonellerinin hasta bakımı ile ilgili işlerini kolaylaştırarak hastaya daha iyi ve kaliteli zaman ayırmasını sağlayan sistemler paylaşıldı. Türkiye Sağlık Bilişimi uygulamaları ve kağıtsız hastane konsepti ‘Dijital Hastane’ fuar alanına gelen yabancı sağlık heyetleri tarafından da ilgi gördü.

Bilişim Firmaları HIMSS’18 Eurasia Standlarında Ürün Ve Hizmetlerini Anlattı
Yurtdışından gelen yabancı heyetleri ağırlayan etkinliğin fuar alanda 42 firma yeni ürün ve hizmetlerini anlattı. Üç gün süre ile açık kalan standlara ilgi yoğun oldu.

KONUK BAKANLAR TÜRKİYE’NİN BAŞARILARINI İLGİYLE İZLEDİ
28 ülkeden 80 kadar yabancı katılımcının ziyaret ettiği Bakanlık Stantı ve Firma stantlarını 6 yabancı Bakan teknik heyetleriyle ziyaret etti.

Katılımcılar Üç Gün Boyunca Devam Eden Panellere Yoğun İlgi Gösterdi
9 ülkeden 45 konuşmacının yer aldığı 19 panel ve toplantı izleyicilerin yoğun ilgisini çekti. Üç gün boyunca interaktif katılımın da sağlandığı panellerde, sağlık bilişimi alanında güvenlikten, ileri teknolojilere, yapay zekadan big dataya, evde bakımdan dijital hastaneciliğe kadar geniş alanda vizyoner toplantılar yapıldı.

TÜSAP Vizyon Toplantısı (Özel) Türkiye Sağlık Bilişimi Üssü Hedefinde Yol Haritası konuşuldu
T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci’nin açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, ana konuşmacı olarak Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Başkanı Cengiz Ultav yer aldı. Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi ve HIMSS Türkiye Direktörü Dr. İlker Köse’nin moderatörlüğünde yapılan ve ‘Türkiye Sağlık Bilişimi Üssü Hedefinde Yol Haritası’nın konuşulduğu toplantıya TÜSAP Üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.

HIMSS’18 Eurasia Kapanış ve Son Sözler
HIMSS’18 Eurasia’nın kapanışını, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Dr. M. Mahir Ülgü ve Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi ve HIMSS Türkiye Direktörü Dr. İlker Köse yaptı. Bir sonraki etkinlikte tekrar buluşmak üzere vedalaşan konuşmacılar, Türkiye’nin bölgesel liderliğini güçlendirmesi ve geliştirmesi temennisi ile etkinliğin kapanış konuşmasını yaptı.

HIMSS’19 Eurasia için Hazırlıklar Başladı
Bu yıl 5.’si yapılan etkinliğe yabancıların ilgi ve katılımı geçen yıllardan daha fazla oldu. HIMSS’19 Eurasia için hazırlıklar şimdiden başladı. Sağlık bilişimi alanında ilgili kurum, kuruluş ve tüm paydaşları buradan yükselen “Sağlık bilişim üssü Türkiye” mesajına katılmaya, katkı sunmaya davet eder, bereketli ve kazançlı günler dileriz.