Türkiye’de sağlık bilişimi alanındaki gelişmeler HBYS firmalarının ürünlerini ihracata hazır hale getirdi

HIMSS’18 Eurasia’da konuşan Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Nejat Çakmak, Türkiye’de sağlık bilişimi alanındaki gelişmelerin HBYS firmalarının ürünlerini ihracata hazır hale getirdiğini söyledi.


Sağlık bilişimi özellikle son 15 yıllık sürede Türkiye’de hızlı bir yol kat etti. Son 9 yıllık sürece bizzat şahidim, sahadayım, işin içindeyim. Hastaneler ve Bakanlık tarafındaki gelişmelerin yakinen takip ediyoruz. Artık sağlık bilişimi alanında çok yol kat ettik. Türkiye’deki gelişmeler sayesinde sağlık bilişimindeki ürün ve hizmetler yurt dışına ihraç edilebilir konuma geldi. Tabi buradaki en büyük etken Sağlık Bakanlığının sağlıkta dönüşüm yapısı ile birlikte sahaya sunduğu ve sahadan geri dönüş beklediği, bu işin en büyük yükünün de HBYS firmalarında olması nedeni ile büyük ilerlemeler kaydettik. Artık sıra bu bilgiyi, bu know how’ı, bu birikimi yurt dışına ihraç etmeye geldi.

Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında HIMSS fuarlarına düzenli olarak katılan bir firmayız. Türkiye’de de tüm HIMSS organizasyonlarına katılıyoruz. Bizzat kendi hastanelerimizde de HIMSS süreçlerini takip ediyor ve hastane yönetimlerine IT tarafında yardımcı oluyoruz. Şu an itibari ile 24 hastanemiz HIMSS Stage 6 evresi ile belgelendirilmiş durumdadır.

Bu organizasyonun, sektördeki ve ülkelerindeki deneyimleri bizlerle paylaşmaları açısından özellikle uluslar arası katılımcıların çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Hepimizin önüne başka vizyonlar açılıyor. Biz de ülkemizdeki gelişmeleri onlarla paylaştığımız için faydalı olduğunu düşünüyorum. Yurtdışında yapılmış örneklerin burada iki günlük yoğun bir programda sunulması gerçekten etkileyici.

Sağlık Bakanlığı ile birlikte sağlıkta kalite standartları çerçevesinde yazılımların kalitesi ve hastanelerde verilen hizmetler iyi bir düzeye geldi. Yazılım tarafında yapmamız gereken artık uluslararası standartları yakalamak. Uluslararası alanda birçok sertifika ve benzer çözümler var. Yazılım firmalarının yazılımlarını bu standartlarda geliştirmeleri gerekiyor ki yurtdışında rekabet edebilelim.

Yurtdışında yazılım sektöründe gerçekten çok büyük bir Pazar var. Türkiye’de 1000 civarında hastane olduğu düşünüldüğünde, dünyada 1000’lerle, belki milyonlarla ifade edilebilen hastane sayısı ve inanılmaz bir Pazar var. Türkiye’de kazandığımız deneyimi yurt dışında pazarlayabilirsek -ki bunun önünde hiçbir engel yok- gerçekten çok büyük ihracat rakamlarına yazılım ihraç ederek ulaşabilmemiz mümkün.

IMSS’18 Eurasia’da konuk Sağlık Bakanlarının olması ve sektörün kilit isimlerinin panellerde ve katılımcı olarak yer almış olması bizler için önemli. Bu tür organizasyonların artarak devam etmesi vöe katılımın daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum.

Sağlık Bakanlığımıza da görev düşüyor. Özellikle kurumlarımızda IT tarafında yöneticilerin, gerçekten sahada, bizzat bu işin içinde olan insanların maddi ve manevi anlamda katılımlarının sağlanmasına yardımcı olunması gerektiğini düşünüyorum.