Türkiye’de sağlık bilişimi potansiyel vaat ediyor

#saglikbilisimi #HIMSS18Eurasia #dijitalhastane #healthIT #HIMSS18Eurasia #Abbott

HIMSS’18 Eurasia’da konuşan Abbott Profesyonel Hizmetler Yöneticisi Emre Tavşancıl, Türkiye’nin sağlık bilişiminde iyi yerlere gelmesinde inovasoyn kültürü ve Start-Up oluşumların giderek önem kazandığını söyledi.

Abbott Profesyonel Hizmetler Yöneticisi Emre Tavşancıl

Türkiye’de sağlık bilişimi, ülkemizin gelişimi ve geleceği ile ilgili çok güzel potansiyel vaat eden, çığır açabileceğimiz bir alan. Bilişim bacasız fabrikamız ve burada yapabileceğimiz her türlü iyileştirmenin aynı zamanda ihracat potansiyeline yansıyacağı bir alan. Bu nedenle bilişim ve özelde sağlık bilişimi büyük önem arz ediyor.
Bugün Türkiye sağlık bilişiminde oldukça fragmante bir durumda, farklı alanlara odaklanmış firmalar var. Gerek sağlık hizmet sunumumuzun artışından kaynaklı potansiyelimiz gerekse coğrafi konumumuzdan dolayı çevremizdeki ülkelere hamilik yapma sıfatından dolayı ciddi anlamda çalışabileceğimiz ve başarabileceğimiz bir alan.

HIMSS’18 Eurasia’da konuşma başlıklarına baktığımızda çok dolu ve doğru seçilmiş olduğunu görüyoruz. Bugün sağlık bilişiminde ülkemizde, bölgemizde ve global ölçekte konuşulan konuları değerlendirdiğimiz zaman bir yerden sonra aynı konularla karşılaşmaya başlıyoruz. Büyük veri, kronik hastalık yönetimi, uzaktan sağlık, sağlıkta nesnelerin interneti, karar destek sistemleri, yapay zekalar üzerinde çalışmaya başlıyoruz. Bu açıdan etkinliğin kongre başlıkları, konu ve konuşmacıları son derece doğru seçilmiş. Doğru noktaya parmak basmış durumdayız. Bunların üzerine katılımcılarla bir fikir telakkisinde bulunup ülkemizi ve komşularımızı nasıl geliştireceğimizi konuşacağız ve bu çok faydalı bir oturum olacak.

Bugün dünyada teknolojinin gelişimi yeni bir yapıya büründü. Büyük yatırımlarla, örneğin devletin çok büyük destekleri ile yada özel sektörde bildiğimiz eski firmaların yaptığı yatırımlarla işler ilerlemiyor. Start-Up’lar, inovatif şirketler, birkaç kişinin kurduğu oluşumlar önem kazanıyor. Hatta şu an sizle sohbet ederken Bursa’da iki arkadaşımızın Amerikan usulü ile tabir edersek garajda biraraya gelerek bir yazılım geliştiriyorlar, üç gün sonra patentini alacaklar ve sağlıkta çığır açacaklar.

Toplu fonlama, toplu çalışma, inovasyon düşüncesi, Start-Up ruhu ile yapılacak çalışmaların ülkemizin geleceği açısında önemli ve faydalı olacağını düşünüyorum. Ancak şunu da eklemek gerekir ki ülkelerin inovasyon kültürüne sahip olması gerekir, Türkiye belki bu açıdan devletin desteğinin belirli noktalarda gerektiği ve büyük özel firmaların yatırım yapması gereken bir alan. Bir taraftan devletin doğru noktalardaki desteği diğer taraftan özel şirketlerin akılcı ve finansa uygun yatırımları, bir taraftan da ülkenin inovasyon ve Start-Up kültürü paralel götürülebilirse bu bizi yakın zamanlarda çok farklı noktalara götürebilir.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=tBKnN0I5S2s]
X
X