Türkiye’nin sağlık bilişimindeki çalışmaları dünyada karşılık buluyor

HIMSS’18 Eurasia’da konuşan Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Aziz Ahmet Sürel, Türkiye’nin örnek projeleri ile dünyada dikkat çektiğini söyledi.

#saglikbilisimi #HIMSS18Eurasia #dijitalhastane #healthIT #HIMSS18Eurasia

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Aziz Ahmet Sürel:


HIMSS’18 Eurasia’da bulunmaktan son derece memnunum. Son yıllarda Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğümüzün ve Sağlık Bakan Yardımcımızın da başı çekmesi ile birlikte sağlık bilişimi alanında oldukta önemli işler ortaya konmaktadır. Bunu yurtdışında katıldığımız organizasyonlarda da görmekteyiz. En son Barselona’da işitme engellilerine yönelik çözüm ile Bakanlığımız ödül aldı. E-Nabız da dünyaya yüksek sesle duyurmamız gereken, örnek olacak bir çözümdür. Ülkemizde de şehir hastanelerimizin de çözüm önerileri ve öncülüğü ve Bakanlığımızın yol göstericiliği ile sağlık bilişiminde oldukça ileri gidileceğine ve vatandaşlarımızın sağlığına ciddi katkılar sunacağına inanıyorum.

Etkinliğin bu ilk gününde T.C. Sağlık Bakanı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Malezya Sağlık Bakanı Dr. Dzulkefly Ahmad, KKTC Sağlık Bakanı Dr. Filiz Besim, HIMSS USA III. President & CEO’su Harold “Hal” Wolf’un da katıldığı ve Medipol Üniversitesi adına konuşan Rektör Prof. Dr. Sabahattin Aydın’ın moderatörlüğünü yaptığı açılış oturumuna baktığımızda HIMSS adına ve dünya dijital sağlık sektörü adına çok üst düzey bir etkinlik olduğunu ve herkesin katıldığını görüyoruz. Bu, ülkemizin bu konudaki çalışmalarının dünyada karşılık bulduğunu gösteriyor.

Türkiye sağlık bilişimi noktasında dünyadan ve Avrupa’dan örnekler alıyor ama bu nüfusumuz ve çalışmalarımızla örnek teşkil eden ülke konumuna geleceğimize inanıyorum. Anadolu’nun göbeğindeki Yozgat Şehir Hastanesinde hastalarımızı online takip edebiliyoruz. Ameliyathane izin odasından çıktığı andan döndüğü ana kadar hem hasta yakınları, hem de sağlık profesyonelleri olarak bizler hastalarımızı, tıbbi ekipman ve malzemelerimizı dijital olarak takip edebiliyoruz. Hastalarımızın HBYS içindeki, sağlık bilgi sistemi içindeki gömülü verilerini kullanarak bugün yapay zeka ürünleri ile sağlık profesyonellerimize tavsiyede bulunabiliyoruz. Hastalarımızı sağlığına daha hızlı kavuşturabilmek ve hastayı sağlık hizmetlerinin odağına koyan çözümler üretebilmek adına çok ciddi uygulamalarımız var. Dünyada örneği olmayan çözüm önerileri oluşuyor.

Yozgat Şehir Hastanesi ailesi ve paydaşları olarak bu organizasyonda bulunmaktan mutluyuz. En son çalışma arkadaşlarımla birlikte HIMSS’in Barselona’daki etkinliğinde bulunmuştuk. Orası ile kıyasladığımız zaman burası çok çok önde…