Vicent Moncho Mas: “Pandemi sonrası teletıp araçları daha fazla kullanılacak”

Pandemi sonrası her hizmette teletıp araçlarının kullanılmasına yönelik stratejiler olacak.

Marina Salud de Denia Hospital Bilişim Kurulu Başkanı Vicent Moncho Mas:
“Pandemi sonrası her hizmette teletıp araçlarının kullanılmasına yönelik stratejiler belirlendi”
COVID-19’un İspanya’ya etkilerine değinen Marina Salud de Denia Hospital Bilişim Kurulu Başkanı Vicent Moncho Mas, özellikle Madrid ve Barselona’da vakaların görüldüğünü ve 27 Mart’ta en yüksek seviyeyi gördüğünü belirtti.

Sağlık personeli enfekte oranının da 6 Mayıs itibari ile 45 bine ulaştığına ilişkin bilgi veren Mas, küresel ölçekte Amerika’dan sonra en fazla vaka görülen ülkenin İspanya olduğunu söyledi.

COVID-19 pandemisinde İspanya hükümetinin yaptığı önlemlere değinen Mas, idari tedbirler, ekonomik tedbirler ve hastane tedbirleri olmak üzere üç alanda kararlar alındığını söyledi.
İdari tedbirlerle ilgili temel ihtiyaç ve halk sağlığı ihtiyaçları tedarikinin garanti altına alınması, sosyal mesafe, toplu taşıma kapasitesinin azaltılması, Kamu idarelerinin ve sivil makamların Sağlık Bakanlığı’nın patronajında ve doğrudan emri altında olması, home-ofis çalışma, uzaktan eğitime öncelik, sportif ve kültürel faaliyetlerin askıya alınması gibi tedbirler alındığını belirtti.

Ekonomik tedbirlere ilişkin gelir seviyesi düşük aileler ile şirketler, çalışanlar ve serbest meslek sahiplerine destekler sağlandığını kaydeden Mas, bu destekleri fatura ödemelerinden ilk konut ödemelerinde ertelemeye, bakıma muhtaç kişilere 600 Euro destekten, işsizlik ödemesinden tüm işsizlerin yararlanması gibi ülke çapında geniş önlemler uygulandığını söyledi.
Hasta sayısına ve yoğunluğa göre farklı eylem seviyeleri, cihaz takviyeleri, ulusal ve yerel yönetimlerle sürekli diyalog, acil durum planları, gruplara ayrılmış ekipler, takviye uzman ekipler gibi hastanelere ilişkin tedbirlerden de bahseden Mas, hastanelerin stratejilerini ise üç fazda ele aldıklarını söyledi.
31 Mayısa kadar sürecek olan 1. fazın ardından 1 Haziran – 30 Eylül tarihleri arasında planlanan 2. faz ve 1 Ekim’den itibaren devam edecek 3. faz hakkında bilgi verdi. Teletıbba özel vurgu yapılan bu süreç ile ilgili olarak Mas, pandemi sonrası her hizmette teletıp araçlarının kullanılmasına yönelik stratejilerden bahsetti.

Marina Salud de Denia Hospital Bilişim Kurulu Başkanı Vicent Moncho Mas’ın sunumu