Yozgat Şehir Hastanesi, HIMSS seviye 7 validasyonu ile Türkiye’yi bir kez daha Avrupa’nın ilerisine taşıdı

TÜRKİYE DİJİTAL HASTANECİLİK ALANINDA LİDERLİĞİNİ BİR KEZ DAHA TESCİL ETTİRDİ

Türkiye, HIMSS EMRAM 7 validasyonu alan İzmir Tire Devlet Hastanesinden sonra Yozgat Şehir Hastanesi ile Avrupa liderliği tahtını koruyor. Sağlıkta dijitalleşme alanında bölgesinde bir üs haline gelen Türkiye, bu alanda gerçekleştirdiği başarılarla dünya ülkelerine örnek oluyor.

Yozgat Şehir Hastanesi, Türkiye’de 1, Avrupa toplamında ise sadece 3 hastanenin sahip olduğu HIMSS EMRAM 7 belgesini almaya hak kazandı. Böylelikle Türkiye, 164 seviye 6 ve 2 seviye 7 hastanesi ile hastanelerin dijitalleşmesinde öncülüğünü bir kez daha tescil ettirdi.

Türkiye’nin ilk şehir hastanesi olan ve açıldığı günden bu yana sağlıkta kalite adına tescil edilmiş birçok ilki hayata geçiren Yozgat Şehir Hastanesi, dijital hastane derecelendirmesinde dünyaca kabul görmüş HIMSS EMRAM 7 (Elektronik Sağlık Kaydı Adaptasyon Modeli) kriterlerini yerine getirerek Türkiye’de bu seviyeye gelen ilk şehir hastanesi oldu.

Hastanelerde dijitalleşme sürecinin en üst noktası olarak kabul edilen HIMSS 7 sertifikasyonunun önemli farklarından biri, hasta bakımını sağlamak ve yönetmek için kâğıt kullanımının sıfıra indirilmesi olarak görülüyor. Klinik karar desteklerine de yaptığı katkılarla da hastanelerin sağlık hizmet kalitesini ve hızını artıran dijitalleşme; hastalara ait tüm verilerin, medikal görüntülerin ve diğer dokümanların elektronik hasta kayıt (EMR) ortamının içerisinde saklanması, tüm hastane servisleri için özet veri sürekliliğini göstermesine olanak sağlıyor.